Great Olympians

Biographies - ELS


Gilberto Elsa

B. 1938-01-14, Lecco, Italy
Aquatics - Swimming
1960 HP
Men's 100 metres Backstroke R1:18th 3.2
3.2


Pedro Elsa

B. 1901-10-28, Buenos Aires, Argentina
Athletics
1932 HP
Men's Shot Put 14th 24
Men's Discus Throw 18th 3.84
27.84


Ahmed Abdel Hamid El-Saharty

B. 1950-08-26, represented Egypt
Basketball
1972 1976 HP
Men's Team 16th 12th 23.2
23.2


Mohamed Fathi Ahmed Abdallah El-Sahrawi

B. 1926-02-02, represented Egypt
Rowing
1952 HP
Men's Coxed Fours 1Rep:3rd 5.1
5.1


Salah El-Din Mohammed El-Sahrawi

B. 1925-11-07, represented Egypt
Aquatics - Water Polo
1952 HP
Men's Team R2:3rd 45.5
45.5


Hassan El-Said

B. 1934-01-01, Tripoli, Lebanon
Fencing
1960 1964 HP
Men's Épée, Individual Elim1 1.66
Men's Épée, Team R1:3rd R1:4th 2.636
4.296


Mohieddin El-Sas

B. 1950-02-02, represented Syria
Greco-Roman Wrestling
1972 HP
Men's Light-Flyweight (-48 kg) 20th 1.5
1.5


Abdel Nabi El-Sayed Mahran

B. 1950-01-29, represented Egypt
Boxing
1976 HP
Men's Bantamweight (-54 kg) Prel 0.102
0.102


Ibrahim El-Sayed

B. 1941-09-08, Al-Qahira, Egypt
Greco-Roman Wrestling
1968 HP
Men's Bantamweight (-57 kg) sixth 960
960


Kamel Ali El-Sayed

B. 1935-05-13, Al-Qahira, Egypt, represented the United Arab Republic
Wrestling - Greco-Roman
1960 1964 HP
Men's Bantamweight (-57 kg) 17th fifth 1506
1506


Mohamed El-Sayed (1)

from Al-Qahira, represented Egypt
Football
1920 HP
Men's Team R1 33.8
33.8


Mohamed El-Sayed (2)

B. 1905, represented Egypt
Athletics
1924 HP
Men's 1500 m R1:4th 0.676
Men's 5000 m R1:10th 0.017
0.693


Mohamed Hamza Amera El-Sayed

B. 1924-06-20, represented Egypt
Rowing
1948 1952 HP
Men's Single Sculls Rep:2nd 167.1
Men's Coxed Fours Rep:3rd
167.1


(Muhammad) Osman El-Sayed

B. 1930-02-28, Al-Iskanderiya, Egypt, represented the United Arab Republic
Wrestling - Greco-Roman (1 silver)
1960 HP
Men's Flyweight (-52 kg) silver 6000
6000


Sami El-Sayed

B. 1940-10-21, from Al-Qahira, represented the UAR (Egypt)
Aquatics - Water Polo
1964 HP
Men's Team R1:3rd 45.5
45.5


Selim El-Sayed

B. 1936, Dyarb Negm, Egypt, represented the United Arab Republic
Artistic Gymnastics
1960 HP
Men's Individual Combined 109th -17.16
Men's Team Combined 15th 2.5
2.5


Hassan El-Sayed Attia

B. 1931-11-10, represented the United Arab Republic (Egypt)
Shooting
1964 HP
Men's Free Pistol 47th -5.60
0.000006


T. Elsen

B. 1902, represented Belgium
Art Competitions
1924 HP
Painting AC 63.04
63.04


Patricia Anne "Patsy" Elsener

B. 1929-10-22, Oakland, Cal., USA
Aquatics - Diving (1 silver, 1 bronze)
1948 HP
Women's Springboard bronze 2560
Women's Platform silver 4000
6560


Abdel Aziz Fahmi El-Shafei

B. 1931-12-08, Al-Qahira, Egypt, represented the UAR in 1960
Aquatics - Swimming & Aquatics - Water Polo
1952 1956 1960 HP
Men's 100 metres Freestyle R1:42nd 0.00004
Men's Water Polo R2:3rd R1:3rd 91
91.00004


Alaa El-Din El-Shafei

B. 1950-05-18, Al-Qahira, Egypt
Aquatics - Water Polo
1968 HP
Men's Team 15th 5
5


Moustafa El-Shalakani

B. 1933, Beni Suef, Egypt, represented the United Arab Republic
Weightlifting
1960 HP
Men's Featherweight (-60 kg) 10th 150
150


Gamal El-Din Hamed El-Sherbini

B. 1923-08-10, represented Egypt
Athletics - Track & Field
1952 HP
Men's Pole Vault QU:26th 0.096
0.096


(Fareid) Mahmoud El-Sherbini

B. 1937-09-24, Al-Qahira, Egypt
Greco-Roman Wrestling
1968 HP
Men's Lightweight (-70 kg) 20th 1.5
1.5


Mohamed Abdel Atif "Mimi" El-Sherbini

B. 1937-07-26, Kafr As-Sayh, Egypt, represented the United Arab Republic
Football
1960 1964 HP
Men's Team R1:4th fourth 807.25
807.25


Saad El-Din Mustafa El-Shorbagui

B. 1920-07-21, from Al-Malik, represented Egypt
Shooting
1952 HP
Free Rifle 30th 0.015
0.015


Mohamed El-Sir Abdalla

B. 1949, represented Sudan
Football
1972 HP
Men's Team R1:4th 7.25
7.25


Wolfgang Herrmann Elsner

B. 1906-09-11, Berlin, Germany; D. 1981-01-01
Sailing
1952 HP
6 metres class 10th 50
50


Gaber El-Soury

from El-Iskandariya, represented Egypt
Football
1928 HP
Men's Team fourth 800
800


Meta Elste

B. 1919-10-16, Bremen, Germany, lived in Chicago, Ill., USA; D. 2010-10-30
Gymnastics (Artistic) & Rhytmic Gymnastics (1 bronze)
1948 1952 HP
Women's Individual All-Around 129th -
Women's Team All-Around bronze 15th 1282.5
Women's Floor Exercise 76th -
Women's Horse Vault 131st -
Women's Uneven Bars 53rd -
Women's Balance Beam 69th -
Women's Team with Portable Apparatus 16th 1.6
1284.1


Written 2016-12-22 - last modified 2022-08-04

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.