Great Olympians

Biographies - STA


Karl Gustaf Staaf

B. 1881-04-06, Stockholm, Sweden; D. 1953-02-15
Track and Field & Tug of War (1 gold)
1900 HP
Men's Pole Vault 7th 600
Men's Triple Jump ac 224.1
Men's Standing Triple Jump ac 639
Men's Hammer Throw fifth 1500
Men's Tug of War gold 3200
6163.1

Olympic Competitor nr 885


Bernard "Ben" Staartjes

B. 1928-12-09, Amsterdam, the Netherlands: D. 2014-03-17
Sailing
1972 HP
Two Person Keelboat (Tempest) fifth 8th 1570
1570


Alfred Staats

Olympic Competitor nr 6274


Alfred Stabell

Olympic Competitor nr 5386


Lothar Stäber

B. 1936-04-01, Erfurt, Thür., Germany
Cycling - Track (1 silver)
1960 HP
Men's Tandem silver 5000
5000


Federica Stabilini

B. 1957-12-02, Roma, Italy
Aquatics - Swimming
1972 HP
Women's 400 m Freestyle 12th 40
Women's 800 m Freestyle 15th 10
Women's 4x100 m Freestyle Relay 13th 6.4
56.4


Nicholas David 'Nick" Stacey

B. 1927-11-25, London, England, Great Britain; D. 2017-05-08
Athletics - Track & Field
1952 HP
Men's 200 metres SF:5th 130
Men's 4x400m Relay fifth 250
380


Rajmund Leszek Stachurski

B. 1935-06-21, Kielce, Poland
Shooting
1968 1972 HP
Free Pistol 28th fourth 2400.0384
2400.0384


Witold Stachurski

B. 1947-01-15, Chmielnik, Poland; D. 2001-05-16
Boxing
1968 1972 HP
Men's Light−Middleweight (-71 kg) R32 862.475
Men's Middleweight (-75 kg) QF
862.475


Allen Stack

B. 1928-01-23, New Haven, Conn., USA; D. 1999-09-12
Swimming (1 gold)
1948 1952 HP
100 m Backstroke gold fourth 12000
12000


Frank Stack

B. 1906-01-01, Winnipeg, Man., Canada; D. 1987-01-05
Speed Skating (1 bronze)
1932 1936 1948 1952 HP
Men's 500 m fourth sixth 12th 2508
Men's 1500 m fourth 27th 1600.04
Men's 5000 m 7th 400
Men's 10000 m bronze 2560
7068.04


James Stack

Olympic Competitor nr 2267


John Charles Stack

B. 1924-03-22, Camden, NJ, USA; D. 1997-05-28
Rowing (1 gold)
1948 HP
Men's Eights gold 3200
3200


William Joseph "Willie" Stack

B. 1936-09-30, Leamington Spa, England, Great Britain; D. 2013-08-07
Boxing
1964 HP
Men's Middleweight (-75 kg) R16 79.13
79.13


George Stadel

Olympic Competitor nr 1954


Wilhelm Friedrich "Willi" Stadel

B. 1912-07-09, Konstanz, B-W, Germany; D. 1999-03-23
Gymnastics (1 gold)
1936 HP
Men's Individual combined (6 apparatuses) 8th 256
Men's Team combined gold 1600
Men's Floor Exercise sixth 160
Men's Vault 14th 4
Men's Parallel Bars 18th 0.64
Men's Horizontal Bar 14th 4
Men's Rings 36th -
Men's Pommeled Horse 9th 40
2064.64


Rolf Stadelmann

B. 1948-04-29, represented Switzerland
Rowing
1972 HP
Men's Coxed Fours 8th 192
192


(Johan) Erik Stadigh

B. 1928-05-21, Helsinki, Finland; D. 2003-01-13
Sailing
1952 HP
5.5 metres class 8th 256
256


Andreas Stadler

B. 1896-07-31, represented Austria; D. 1941-02-14
Weightlifting (1 silver)
1924 1928 HP
Men's Featherweight (-60 kg) silver sixth 6960
6960


Edmund Stadler

B. 1908-10-10, Freiburg im Breisgau, B-W, Germany; D. 1979-07-30
Athletics - Track and Field
1936 HP
Men's 5000 metres R1:8th 0.272
0.272


Joseph Stadler

Olympic Competitor nr 2067


René Stadler

B. 1940-05-19, Zürich, Switzerland
Bobsleigh
1968 HP
Two−Man 10th 125
Four−Man 12th 30
155


Wolf Stadler

B. 1947-03-06, Tegernsee, Bay., Germany, represented West Germany
Sailing
1972 1976 HP
Two Person Keelboat (Tempest) 11th fourth 2080
2080


Maria Stadnicka

B. 1951-09-05, Warszawa, Poland
Rowing
1976 HP
Women's Eights 7th 200
200


Mariya Stadnik

B. 1988-06-03, Lviv, Ukraine (then part of the Soviet Union), represented Azerbaijan
Wrestling, Freestyle (2 silver, 2 bronze)
2008 2012 2016 2021 HP
Women's Flyweight (-48 kg) bronze silver silver 20064
Women's Flyweight (-50 kg) bronze
20064


Ryszard Tadeusz Stadniuk

B. 1951-10-27, Szczecin, Poland
Rowing (1 bronze)
1976 1980 HP
Men's Coxed Pairs sixth 2720
Men's Coxed Fours bronze
Men's Eights 9th 80
2800


Karl-Heinz Stadtmüller

B. 1953-01-30, Berlin, Germany, represented East Germany; D. 2018-09-13
Athletics - Track & Field
1972 1976 1980 HP
Men's 20 km Walk fourth 8th 2656
Men's 50 km Walk 11th 64
2720


Vesellin Staevski

B. 1941-01-21, Troyan, Bulgaria
Rowing
1968 HP
Men's Coxed Pairs 8th 320
320


Lancelot Stafford

Olympic Competitor nr 4248


Margaret E. Stafford

B. 1931-04-23, London, England, Great Britain
Fencing
1960 HP
Women's Foil, Individual R1:4th 0.0094
0.0094


(Lawrence) Ray Stafford

B. 1947-04-18, St. Francis, Kans., USA
Shooting
1968 HP
Trap 26th 0.096
0.096


Alfred Stäger

B. 1924-10-05, from Mürren, represented Switzerland
Alpine Skiing
1948 HP
Men's Downhill dnf 0.00000000000000000048
0.00000000000000000048


Stagliano

represented Italy
Fencing
1900 HP
Men's Sabre, Individual SF:ac 79.13
79.13

Olympic Competitor nr 706


Konrad Stäheli

B. 1866-12-17, Egnach, Thurgau, Switzerland; D. 1931-11-05
Shooting (4 gold, 1 silver, 1 bronze)
1900 1906 HP
Military Rifle 24th 0.12
Free Rifle, combined 9th silver 3160
Free Rifle, standing 14th 4
Free Rifle, kneeling gold 1600
Free Rifle, prone 23rd 0.064
Free Rifle, team gold gold 2800
Free Pistol bronze 4400
Free Pistol, 50m fourth
Free Pistol, team gold 1600
Military Revolver fourth 1200
Military Revolver, Gras Model 12th 30
8164.064 6630.1 14794.2

Olympic Competitor nr 1181


Ernst Stahl

B. 1882-01-14, Bad Cannstatt, B-W, Germany; D. 1957-07-10
Art Competitions
1928 HP
Architecture - unknown event AC 73.37
73.37


Paul R. Stahl

B. 1940-05-18, represented Canada; D. 2016-04-20
Canoeing - Canadian Sprint
1964 HP
Men's Canadian Singles 1000 metres 7th 600
600


Rudolf Wilhelm Stahl

B. 1912-02-11, Darmstadt, Hessen, Germany; D. 1984-06-07
Handball (1 gold)
1936 HP
Men's Team gold 3200
3200


Reijo Einar Ståhlberg

B. 1952-09-21, Raasepori, Finland
Athletics - Track and Field
1976 1980 HP
Men's Shot Put 12th fourth 2460
2460


Axel Ståhle

B. 1891-02-01, Helsingborg, Sweden; D. 1987-11-21
Equestrianism - Jumping (1 gold)
1924 HP
Jumping, Individual 7th 500
Jumping, Team gold 1600
2100


Martin Stahnke

Olympic Competitor nr 4646


(Nils) Olof Stahre

B. 1909-04-19, Lerum, Sweden; D. 1988-03-04
Equestrianism - Eventing (1 gold, 2 silver)
1948 1952 HP
Three−Day Event, Individual 15th 8th 332.5
Three−Day Event, Team silver gold 2600
2932.5


Fritz Staib

Olympic Competitor nr 6914


Ion Staicu

B. 1927-11-03, represented Romania
Bobsleigh
1956 HP
Four‐Man 20th 0.75
0.75


Laura Catherine Staines, née Terdoslavich

B. 1953-11-25, New York, NY, USA
Rowing
1976 HP
Women's Coxless Pairs 7th 500
500


Michael Laurence "Mike" Staines

B. 1949-05-30, Guldford, England, represented the USA
Rowing (1 silver)
1972 1976 HP
Men's Coxless Pairs silver 5080
Men's Coxed Pairs 11th
5080


John, Earl of Stair

B. 1906-10-09, London, England, Great Britain; D. 1996-02-26
Bobsleigh
1928 HP
Men's Four/Five 9th 120
120


Spiridon Stais

represented Greece
Shooting
1896 HP
Men's Military Rifle 12th 40
40

Olympic Competitor nr 70


Vasileios Stais

Olympic Competitor nr 2972


Nikola "Niki" Stajkovic

B. 1959-03-01, Salzburg, Austria; D. 2017-02-17
Diving
1972 1976 1980 1984 1988 1992 HP
Men's Springboard 12th 9th QU:22nd 200.4
Men's Platform QU:18th QU:12th 8th 298.56
498.96


Michael Staksrud

B. 1908-06-02, Tingelstad, Norway; D. 1940-11-10
Speed Skating
1928 1932 1936 HP
Men's 1500 m R1:3rd 272
Men's 5000 m 7th R1:6th 9th 562.56
Men's 10000 m dnf 10th 102.56
937.12


Ivo Štakula

B. 1923-02-25, Dubrovnik, Croatia, represented Yugoslavia; D. 1958-10-26
Aquatics - Water Polo (1 silver)
1948 1952 HP
Men's Team R2:3rd silver 2045.5
2045.5


Marvin Stalder

B. 1905-12-09, Riverside, Cal., USA; D. 1982-09-02
Rowing (1 gold)
1928 HP
Men's Eights gold 3200
3200


Paul Stalder

B. 1930-01-20, represented Switzerland
Athletics - Track & Field
1952 HP
Men's 4x400m Relay R1:5th 4.3
4.3


Josef "Sepp" Stalder

B. 1919-02-06, Switzerland; D. 1991-03-02
Gymnastics (1 gold, 3 silver, 3 bronze)
1948 1952 HP
Individual combined fourth bronze 4160
Team combined silver silver 2000
Floor 16th 19th 2
Vault 38th 13th 2.56
Parallel Bars bronze bronze 1280
Horizontal Bar gold silver 2600
Rings fifth 11th 266
Pommeled Horse 8th fifth 314
10624.56

His real name was Josef Stalder-Fuchs.
His sixth place on the horse in 1948 was actually an eighth. three finns (Heikki Savolainen, Veikko Huhtanen and Paavo Aaltonen) had shared a gold medal, and a silver and bronze was also awarded (those people would be called fourth and fifth from 1952 onwards). Two other people also shared the sixth (eighth) place, so actually ten people were sixth or higher.


Dawn Michelle Staley

B. 1970-05-04, Philadelphia, Penn., USA
Basketball (3 gold)
1996 2000 2004 HP
Women's Team gold gold gold 19200
19200

Member of the US Basketball team that won gold at Atlanta, Sydney and Athina.


Roy Mason Staley

B. 1915-04-06, Los Angeles, Cal., USA; D. 2001-03-25
Athletics - Track and Field
1936 HP
Men's 110 metres Hurdles SF:4th 492
492


Walter Goodwin Staley, Jr.

B. 1932-10-20, St. Louis, MO, USA; D. 2010-10-10
Equestrianism - Eventing (1 bronze)
1952 1956 1960 HP
Three-Day Event, Individual 18th dnf dnf 3.200000080032
Three-Day Event, Team bronze dnf dnf 640
643.200000080032


Henry Stallard

B. 1901-04-28, Leeds, England, Great Britain; D. 1973-10-21
Athletics (1 bronze)
1924 HP
Men's 800 m fourth 1600
Men's 1500 m bronze 2560
4160


Sverre Stallvik

B. 1927-10-11, Trondheim, Norway; D. 2015-03-07
Ski Jumping
1956 HP
Men's Individual 9th 240
240


Andrzej Stalmach

B. 1942-05-01, Jaworzno, Poland; D. 2020-09-14
Athletics - Track & Field
1964 1968 HP
Men's Long Jump 8th 8th 768
768


Hans Stam

B. 1919-04-02, Cirebon, Dutch East Indies, represented the Netherlands; D. 1996-06-25
Aquatics - Water Polo (1 bronze)
1948 HP
Men's Team bronze 1280
1280


Neil Joseph Stam

B. 1942-01-07, Hackensack, NJ, USA
Football
1972 HP
Men's Team R1:4th 7.25
7.25


Pieter Hendrik "Piet" Stam

B. 1919-02-20, Pamekasan, Java, Dutch East Indies, represented the Netherlands; D. 1996-07-05
Aquatics - Swimming
1936 HP
Men's 100 metres Freestyle R1:17th 4
Men's 400 metres Freestyle R1:17th 4
8

He competed for Bandung (in Java / Dutch East Indies) at the time of the Olympics, so I class him as Indonesian.


Marian Stamate

B. 1946-04-06, București, Romania
Volleyball
1972 HP
Men's Team fifth 500
500


Dimosthenis Stambolis

represented Greece
Aquatics - Water Polo
1948 HP
Men's Water Polo R1:3rd 5.38
5.38


Draga Stamejčič

B. 1937-02-27, Ljubljana, Slovenia, represented Yugoslavia; D. 2015-08-16
Athletics - Track & Field
1960 1964 HP
Women's 80 metres Hurdles R1:3rd 7th 616.14
Women's Pentathlon fifth 1500
2116.14


Oskar Stamet

B. 1913-09-09, Luxembourg, Luxembourg; D. 1981-08-21
Football
1936 HP
Men's Team R1 26.38
26.38


Jacques Stamm

B. 1939-04-04, Fumay, France
Football
1960 HP
Men's Team R1:2nd 287
287


Michael Eugene "Mike" Stamm

B. 1952-08-06, San Pedro, Cal., USA
Aquatics - Swimming (1 gold, 2 silver)
1972 HP
Men's 100 m Backstroke silver 4000
Men's 200 m Backstroke silver 4000
Men's 4x100 m Medley Relay gold 1600
9600


Peter Stammbach

B. 1937-11-27, Bern, Switzerland
Ice Hockey
1964 HP
Men's Team 8th 128
128


Dimitrios Stamou

Olympic Competitor nr 2957


G. Stamoulis

Olympic Competitor nr 3129


George Stampa

B. 1875, Istambul, Turkey, represented Great Britain; D. 1951
Art Competitions
1928 HP
Painting, Drawings & Water Colours 2 works 75.94
75.94


Giovanni Stampa

B. 1913-02-18, represented Italy
Sailing
1936 HP
Six metres Class fifth 500
500


Harold Stamper

Olympic Competitor nr 5397


Nicholas "Nick" Stamulus

B. 1940-09-11 in Greece, represented Australia
Wrestling - Freestyle & Wrestling - Greco-Roman
1960 HP
FR Men's Lightweight (-57 kg) 20th 1.5
GR Men's Lightweight (-57 kg) 17th 6
7.5


Stámusz Ferenc

B. 1934-08-21, Budapest, Hungary
Cycling - Road
1960 1964 HP
Men's Road Race dnf -24.60
Men's 100 kilometres Team Time Trial 12th 30
30


Nayden Stanchev

B. 1949-01-14, Plovdiv, Bulgaria; D. 2011-05-11
Boxing
1972 1976 HP
Men's Light-Middleweight (-71 kg) R16 R16 158.26
158.26


Nikola Nikolov Stanchev

B. 1930-09-11, Tvarditsa, Bulgaria; D. 2009-07-13
Wrestling - Freestyle (1 gold)
1956 HP
Men's Middleweight (-79 kg) gold 9600
9600


Todor Stanchev

B. 1921-08-09, represented Bulgaria; D. 2002
Shooting
1952 HP
Rapid−Fire Pistol 25th 0.15
0.15


Tsvetanka Dobreva Stancheva

B. 1929-08-18, represented Bulgaria
Gymnastics
1952 1956 HP
Women's Individual All-Around 16th 33rd 6.40256
Women's Team All-Around 7th 100
Women's Team with Portable Apparatus 12th 10
Women's Floor Exercise 15th 25th 2.525
Women's Horse Vault 44th 46th -
Women's Uneven Bars 18th 35th 0.64025
Women's Balance Beam sixth 33rd 160.00064
279.56845


Vasilka Peneva Stancheva

B. 1929-11-29, represented Bulgaria
Gymnastics
1952 HP
Women's Individual All-Around 29th 0.016
Women's Team All-Around 7th 100
Women's Team with Portable Apparatus 12th 10
Women's Floor Exercise 73rd -
Women's Horse Vault 25th 0.025
Women's Uneven Bars 46th -
Women's Balance Beam 19th 0.4
110.441


Česlavs Stančiks

B. 1896-08-26, Rīga, Latvia, then part of Russia
Football
1924 HP
Men's Football R2 26.38
26.38


Jaroslav Stančo

B. 1949-09-29, Brno, Czechia, represented Czechoslovakia
Volleyball
1972 1976 HP
Men's Team sixth fifth 820
820


Stan Stanczyk

B.1925-05-10 Armstrong, WI, USA ; D. 1997-07-03
Weightlifting (1 gold, 1 silver)
1948 1952 HP
Light Heavyweight (-82.5 kg) gold silver 15600
15600


Léopold Standaert

Olympic Competitor nr 7132


Franklin Standard Johnson

B. 1949-06-08, La Habana, Cuba
Basketball (1 bronze)
1968 1972 HP
Men's Team (11th) bronze 1300
1300


Jack Standen

represented Australia; D. 1973
Cycling - Track
1928 HP
Men's Sprint QF 861
861


Robin "Bob" Standing

B. 1928-01-21, Durban, South Africa; D. 2008-02-27
Sailing
1960 HP
Two−Person Heavyweight Dinghy (Flying Dutchman) 15th 12.5
12.5


Johann "Hans" Standl

B. 1926-02-11, Füssen, Bay., Germany, represented West Germany; D. 2021-03-23
Shooting
1968 HP
Rapid−Fire Pistol 9th 240
240


Marian Standowicz

B. 1955-12-03, Koszalin, Poland
Judo
1976 HP
Men's Lightweight (-63 kg) fifth 1230
1230


Jon James St. Andre

B. 1939-12-08, Ishpeming, Mich., USA
Ski Jumping
1960 HP
Men's Individual 28th 0.0384
0.0384


František Staněk

B. 1944-04-21, Jindřichův Hradec, Czechia, represented Czechoslovakia
Rowing
1960 HP
Men's Coxed Pairs Rep:2nd 340
340


Willibald Stanek

B. 1913-12-04, Wien, Austria
Ice Hockey
1936 1948 HP
Ice Hockey Men's Team SF:4th 7th 364
364


Constantin Stănescu

B. 1928-05-09, represented Romania
Cycling - Road
1952 HP
Men's Road Race 29th 0.02
Men's Road Race, Team 12th 10
10.02


Andy Stanfield

B. 1927-12-29, Washington, DC, USA; D. 1985-06-15
Track and Field (2 gold, 1 silver)
1952 1956 HP
200 m gold silver 10400
4x100 m Relay gold 1600
12000


Friedrich "Fritz" Stange

B. 1936-09-20, Ludwigsburg, B-W, Germany, represented the Federal Republic in 1968
Wrestling - Greco-Roman
1960 1964 1968 HP
Men's Flyweight (-52 kg) 14th 1530
Men's Bantamweight (-57 kg) fifth 17th
1530


Peter James "Pete" Stange

B. 1931-02-28, Santa Monica, Cal., USA
Aquatics - Water Polo
1952 HP
Men's Team (fourth) 800
800


Hans Stangl

B. 1888-03-08, München, Bayern, Germany; D. 1963-09-25
Art Competitions
1936 HP
Sculpture - Statues HM 308.7
308.7


Innozenz Stangl

B. 1911-03-11, Jesenwang, Bayern, Germany; D. 1991-03-23
Gymnastics (1 gold)
1936 HP
Men's Individual combined (6 apparatuses) 20th 1
Men's Team combined (gold) -
Men's Floor Exercise 37th -
Men's Vault 19th 0.4
Men's Parallel Bars 63rd -
Men's Horizontal Bar fourth 400
Men's Rings 26th 0.016
Men's Pommeled Horse 28th 0.0064
401.4224


Karl Stangl

B. 1930-11-01, represented Austria
Sailing
1972 HP
Three Person Keelboat (Dragon) 10th 100
100


Robert Stangland

Olympic Competitor nr 2102


George Anthony Stanich

B. 1928-11-04, Sacramento, Cal., USA
Athletics (1 bronze)
1948 HP
Men's High Jump bronze 3840
3840


Charles David Stanier

B. 1886-04-17, Amblecote, England, Great Britain; D. 1956-01-09
Art Competitions
1948 HP
Sculpture - unknown event ac 1.706
1.706


Rom D. Stanifer

B. 1904-02-24, Dublin, Texas, USA; D. 1970-08-22
Shooting
1932 HP
Small-Bore Rifle 15th 15
15


Božidar Stanišić

B. 1938-10-21, Herceg Novi, Montenegro, represented Yugoslavia; D. 2014-01-03
Aquatics - Water Polo (1 silver)
1960 1964 HP
Men's Team fourth silver 2800
2800


Tomasz Stankiewicz

B. 1902-12-28, Warszawa, Poland, then part of Russia; D. 1940-06-21
Track Cycling (1 silver)
1924 HP
Men's Team Pursuit silver 3000
3000


Georgi Stankov

B. 1943-08-10, Pernik, Bulgaria
Boxing (1 bronze)
1968 1972 HP
Men's Light−Heavyweight (-81 kg) bronze R32 3121.356
3121.356


Branko Stanković

B. 1921-10-31, Sarajevo, Bosnia & Herzegovina, represented Yugoslavia; D. 2002-02-20
Football (2 silver)
1948 1952 HP
Men's Team silver silver 4000
4000


Stankovics Imre

B. 1950-02-27, Jánosháza, Hungary
Athletics - Track and Field
1976 HP
Men's 20 km Walk 16th 9.6
9.6


Vasyl Vasylovych Stankovych

B. 1946-04-25, Irshava, Ukraine, represented the Soviet Union
Fencing (2 silver)
1968 1972 1976 HP
Men's Foil Individual Bar4 QF:4th fourth 2131.93
Men's Foil Team silver silver fourth 2640
Men's Épée Team (fifth) 82
4852.93


Jon C. Stanley

B. 1943-07-06, New York, NY, USA
Volleyball
1968 HP
Men's Team 7th 200
200


Larry Stanley

B. 1896-05-18, Naas, Ireland, then part of Great Britain; D. 1987-10-24
Athletics
1924 HP
Men's High Jump QU:10th 150
150


Charles Joseph Stanmore

B. 1924-06-16, Cessnock, NSW, Australia; D. 2012-01-25
Fencing
1952 HP
Foil, Team R1:3rd 7.78
Épée, individual R1:8th 0.000000000066
Épée, Team R1:3rd 2.69
Sabre, Team R1:3rd 2.69
13.160000000066


Heather Stanning

B. 1985-01-26, Yeovil, Somerset, England, Great Britain
Rowing (2 gold)
2012 2016 HP
Women's Coxless Pairs gold gold 16000
16000

Twice together with Helen Glover.


Jelica Stanojević

B. 1913-07-01, Budapest, Hungary, lived in Beograd, Serbia, represented Yugoslavia
Athletics - Track and Field
1936 HP
Women's Javelin Throw 12th 60
60


Pavel Stanovský

B. 1948-04-18, represented Czechoslovakia
Artistic Gymnastics
1972 HP
Men's Individual Combined 52nd -6.40
Men's Team Combined 9th 40
40.0000004


Vojtech Stantien

B. 1939-01-15, Košice, Slovakia, represented Czechoslovakia
Boxing
1968 HP
Men's Light−Middleweight (-71 kg) R16 79.13
79.13


Jerzy Zbigniew Stanuch

B. 1953-05-17, Nowy Sącz, Poland
Canoeing - Slalom
1972 HP
Men's Kayak Singles 14th 24
24


Stan Stanyar

B. 1905-12-29, Gatineau, Québ., Canada; D. 1983-06-05
Rowing (1 bronze)
1932 HP
Men's Eights bronze 1280
1280


George Stapf

B. 1875-12-27, D. 1957-11-07, St. Louis, Missouri, United States

Olympic Competitor nr 1714


Sally-Anne Martine Stapleford

B. 1945-07-07, Worthing, England, Great Britain
Figure Skating
1964 1968 HP
Women's Singles 11th 11th 192
192


Frederick Stapleton

B. 1877-03-11, Nottingham, England, Great Britain; D. 1939-11-09
Aquatics - Swimming & Aquatics - Water Polo (1 gold)
1900 HP
Men's 200 m Freestyle sixth 640
Men's 200 m Obstacle Course fifth 1500
Men's Water Polo gold 3200
5340

Olympic Competitor nr 1294


Harry Stapley

Olympic Competitor nr 4744


Joseph Stappers

B. 1942-06-13, Antwerpen, Belgium
Aquatics - Water Polo
1964 HP
Men's Team 7th 200
200


(Alfred) Dodd Starbird

B. 1912-04-28, Fort Sill, Okla., USA; D. 1983-07-28
Modern Pentathlon
1936 HP
Men's Individual 7th 600
600


David Collin Starbrook

B. 1945-08-09, London, England, Great Britain
Judo (1 silver, 1 bronze)
1972 1976 HP
Men's Half-Heavyweight (-93 kg) silver bronze 9120
9120


Alicia Jo "JoJo" Starbuck

B. 1951-02-14, Birmingham, Alab., USA
Figure Skating
1968 1972 HP
Mixed Pairs 13th fourth 2032
2032


Constantin Starck

B. 1866-02-18, Riga, Latvia, then part of Russia, lived in Berlin, represented Germany; D. 1939-09-11
Art Competitions
1932 HP
Sculpture 2 entries 10.68
10.68


Ragnar Stare

Olympic Competitor nr 7357


Sergey Starikov

B. 1958-12-04, Chelyabinsk, Russia, represented the Soviet Union
Ice Hockey (2 gold, 1 silver)
1980 1984 1988 HP
Men's Team silver gold gold 12600
12600


Stark András

B. 1949-11-27, Tarján, Hungary
Weightlifting
1972 1976 HP
Men's Middleweight (-75 kg) 7th sixth 1560
1560


Barbara Lynn Stark

B. 1937-07-06, Berkeley, Cal., USA
Aquatics - Swimming
1952 HP
Women's 100 metres Backstroke fifth 1500
1500


James Stark

Olympic Competitor nr 4300


John Stark

B. 1948-04-28, represented Australia
Aquatics - Swimming
1964 HP
Men's 200 metres Butterfly R2:16th 8
8


Karel Štark

B. 1942-02-25, Plzeň, Czechia, represented Czechoslovakia
Cycling - Track
1964 HP
Men's Tandem QF 717.5
717.5


Ľubor Štark

B. 1953-01-26, Nitra, Slovakia, represented Czechoslovakia
Canoeing - Kayak Sprint
1976 HP
Men's Kayak Singles 1000 metres 9th 160
160


Siegfried Stark

B. 1955-06-12, Rehna, M-V, Germany, represented East Germany
Athletics - Track and Field
1976 1980 HP
Men's Decathlon sixth dnf 960.96
960.96


Ute Starke

B. 1939-01-14, Eisleben, S-A, Germany, represented the German Democratic Republic in 1968
Artistic Gymnastics
1960 1964 1968 HP
Women's Individual Combined 31st 10th 22nd 100.4064
Women's Team Combined sixth fourth bronze 1320
Women's Horse Vault sixth 160
1580.4064


Bob Starkey

B. 1904-01-08, Nottingham, England, Great Britain; D. 1978-04-19
Rowing
1928 HP
Men's Coxed Fours Rep1 81
81


Franz Starkl

represented Switzerland
Rowing
1948 HP
Men's Eights SF:3rd 200
200


Anatoliy Yefremovych Starkov

B. 1946-10-15, Kharkiv, Ukraine, represented the Soviet Union
Cycling - Road
1968 1972 HP
Men's Road Race dnf 34th -2.24
0.0024


(Owen) Peter (C.) Starling

B. 1925-08-15, Norwich, England, Great Britain; D. 1984-12
Gymnastics
1952 1956 1960 HP
Men's Individual All-Around 167th 128th -
Men's Team All-Around 21st 19th 0.56
Men's Floor Exercise 174th - -
Men's Horse Vault 146th - -
Men's Parallel Bars 172nd - -
Men's Horizontal Bar 159th - -
Men's Rings 131st - -
Men's Pommeled Horse 161st - -
0.56


Bohumil Starnovský

B. 1953-10-03, Praha, Czechia, represented Czechoslovakia
Modern Pentathlon (1 silver)
1976 1980 HP
Men's Individual 17th 26th 5.08
Men's Team silver sixth 1160
1165.08


Jaroslav Starosta

B. 1937-04-21, Praha, Czechia, represented Czechoslovakia
Rowing
1960 1964 HP
Men's Coxless Fours fourth 1200
Men's Coxed Fours FI:dns(12th) 30
1230


Anatoly Starostin

B. 1960-01-18, Dushanbe, Tajikistan, represented the Soviet Union
Modern Pentathlon (2 gold, 1 silver)
1980 1984 1988 1992 HP
Men's Individual gold fourth 11000
Men's Team gold silver 3250
14250


Ralph Starr

B. 1903-03-06, Cambridge, England, Great Britain; D. 1959-11-20
Athletics
1924 1928 HP
Men's 5000 m R1:6th 4.32
Men's 800 m SF:5th 17.2
21.52


Kate Starre

B. 1971-09-18, Perth, WA, Australia
Hockey (2 gold)
1992 1996 2000 HP
Women's Team fifth gold gold 10350
10350


Hendrik Pieter "Henk" Starreveld

B. 1914-04-26, Amsterdam, the Netherlands; D. 2008-08-08
Canoeing - Kayak Flatwater
1936 HP
Men's Kayak Doubles 10000m fifth 750
750


Vyacheslav Ivanovich Starshinov

B. 1940-05-06, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Ice Hockey (2 gold)
1964 1968 HP
Men's Team gold gold 6400
6400


Ján "Jano" Starší

B. 1933-10-17, Sokolče, Slovakia, represented Czechoslovakia; D. 2019-04-13
Ice Hockey
1960 HP
Men's Team fourth 800
800

He was the coach of the 1988 Czechoslovak Olympic team.


Edward Startin

represented Great Britain
Fencing
1920 HP
Men's Sabre, Individual R1:7th 0.0039
0.0039


Yury Vasilyevich Starunsky

B. 1945-04-17, Kyiv, Ukraine, represented the Soviet Union; D. 2010-12-24 in Moskva
Volleyball (1 silver, 1 bronze)
1972 1976 HP
Men's Team bronze silver 3280
3280

He played until 1970 for SKA Kiev, so I class him as Ukrainian, even though he spent his entire life after 1970 in Moskva.


Jaroslav Starý

represented Czechoslovakia; D. 1989-11
Fencing
1948 HP
Men's Sabre, Individual R1:4th 0.00066
Men's Sabre, Team QF:3rd 22.75
22.75066


Wacław Starzyński

B. 1910-10-08, Pułtusk, Poland, then part of Russia; D. 1976-08-20
Road Cycling
1936 HP
Men's Road Race, Individual 16th 8
Men's Road Race, Team AC 27
35


Zdzisław Starzyński

B. 1932-05-25, Poznań, Poland; D. 2003-01-30
Hockey
1952 HP
Men's Team sixth 320
320


Wilhelm "Willi" Stasch

B. 1911-03-12, Essen, N-W, Germany; D. 1989-08
Boxing
1936 HP
Men's Bantamweight (-53.5 kg) R2 79.13
79.13


Raymond René Fritz Armand Marie Jules Stasse

B. 1913-04-30, Coquilhatville, Belgian Congo, now Mbandaka, DR Congo, represented Belgium; D. 1987-07-09
Fencing
1936 1948 HP
Men's Épée, Individual 7th 500
Men's Épée, Team SF:3rd SF:3rd 451
951


Bowen Dow Stassforth

B. 1926-08-07, Los Angeles, Cal., USA
Aquatics - Swimming (1 silver)
1952 HP
Men's 200 metres Breaststroke silver 6000
6000


Alexandre Stassievitch

B. 1950-09-20, Libercourt, France
Football
1976 HP
Men's Team QF 287
287


Jarmila Šťastná

B. 1932-07-01, Bystrovany, Czechia, represented Czechoslovakia; D. 2015-05-24
Speed Skating
1964 HP
Women's 500 metres 27th 0.04
Women's 1000 metres 27th 0.04
Women's 1500 metres 29th 0.016
0.096


Bohuslav Šťastný

B. 1949-04-23, Chotěboř, Czechia, represented Czechoslovakia
Ice Hockey (1 silver, 1 bronze)
1972 1976 HP
Men's Team bronze silver 3280
3280


Jaroslav Šťastný

B. 1936-04-06, Penčice, Czechia, represented Czechoslovakia
Artistic Gymnastics
1960 HP
Men's Individual Combined 18th 2.56
Men's Team Combined fourth 400
Men's Floor Exercise sixth 160
562.56


Jiří Šťastný

B. 1938-12-13, Praha, Czechia, represented Czechoslovakia
Basketball
1960 HP
Men's Team fifth 500
500


Grażyna Staszak-Makowska

B. 1953-11-01, Bydgoszcz, Poland
Fencing
1976 HP
Women's Foil, Individual Rep1 18.13
Women's Foil, Team (sixth) 82
100.13


Jan Staszel

B. 1950-09-15, Dzianisz, Poland
Cross Country Skiing
1972 1976 HP
Men's 15 kilometres 33rd 40th 0.00266
Men's 30 kilometres 29th 24th 0.176
Men's 50 kilometres dnf -7.16
Men's 4x10 km Relay 13th 6.4
6.578660016


Alfred Jerzy Staszewicz

B. 1896-01-30, represented Poland; D. 1973-10-20
Fencing
1936 HP
Men's Épée, Team (SF:4th) 5.2
5.2


František Statečný

B. 1900-05-10, represented Czechoslovakia; D. 1959-08-24, Praha, Czechia
Equestrianism - Eventing
1924 1928 HP
Three-Day Event, Individual dnf dnf 0.000028
Three-Day Event, Team dnf dnf -
0.000028


Antoni "Toni" Statelov

B. 1950-01-15, represented Bulgaria
Aquatics - Swimming
1976 HP
Men's 4 x 200 m Freestyle Relay 13th 6.4
6.4


Dimitrios Stathis

B. 1909, represented Greece
Shooting
1936 HP
Men's Rapid−Fire Pistol ac 0.0026
0.0026


Georgios Stathis

B. 1906, represented Greece
Shooting
1936 1948 1952 HP
Men's Free Pistol 7th 44th 43rd 600.0000624
600.0000624


Nina Andreyevna Statkevich

B. 1944-02-16, Leningrad (now St. Petersburg), Russia, represented the Soviet Union
Speed Skating
1972 1976 HP
Women's 1000 metres fifth 1000
Women's 1500 metres sixth 15th 650
Women's 3000 metres fifth 13th 1025.6
2675.6


(Knut) Börje (Georg) Stattin

B. 1930-02-13, Gävle, Sweden
Gymnastics
1952 HP
Men's Individual All-Around 122nd -
Men's Team All-Around 17th 1
Men's Floor Exercise 69th -
Men's Horse Vault 87th -
Men's Parallel Bars 47th -
Men's Horizontal Bar 32nd 0.001
Men's Rings 145th -
Men's Pommeled Horse 178th -
1.001


Paul Staub

from Zürich, represented Switzerland
Rowing (1 gold)
1920 HP
Men's Coxed Fours gold 4800
Men's Eights R1 287
5087


Roger Staub

B. 1936-07-01, Arosa, Switzerland; D. 1974-06-30
Alpine Skiing
1956 1960 HP
Men's Downhill fourth fifth 2600
Men's Giant Slalom gold 6400
Men's Slalom dnf -8.26
9000


Vernon Ronald Stauble

B. 1950-02-01, Port of Spain, Trinidad & Tobago
Cycling - Track & Cycling - Road
1968 1972 HP
Men's Individual Pursuit R1:19th R1:23rd 2.784
Men's Team Pursuit R1:20th 0.75
Men's Road Race dnf -28.60
Men's 100 km Team Time Trial 28th 0.0192
3.5532


Hellmut Wilhelm Ernst Stauch

B. 1910-03-12, Eisenach, Germany, represented South Africa; D. 1970-07-19
Sailing
1952 1956 1960 HP
One Person Dinghy (Finn) 16th 22.1
Two Person Heavyweight Dinghy (Sharpie) 15th
22.1


Alma Staudinger

B. 1921-08-19, represented Austria
Aquatics - Diving
1936 1948 HP
Women's Springboard 12th 11th 104
Women's Platform 21st fourth 1600.64
1704.64


Josef Staudinger

B. 1906-11-02, Wien, Austria; D. 1998-04
Aquatics - Diving
1928 1932 HP
Men's Springboard QU:6th 9th 164.32
Men's Platform QU:6th fourth 1604.32
1768.64


Konrad Ludwig "Konni" Staudinger

B. 1927-07-15, Kitzbühel, Austria
Ice Hockey
1956 HP
Men's Team 10th 50
50


Boyty Staudt

B. 1907-06-09, Luxembourg, Luxembourg; D. 1989-12-18
Aquatics - Water Polo
1928 HP
Men's Water Polo R1 24.56
24.56


Josy Staudt

B. 1904-10-13, Luxembourg, Luxembourg; D. 1937-06-19
Gymnastics
1928 HP
Men's Individual Combined (9 events) 74th -
Men's Team Combined 9th 40
Men's Vault 58th -
Men's Parallel Bars 72nd -
Men's Horizontal Bar 80th -
Men's Rings 58th -
Men's Pommeled Horse 83rd -
40


Jules Staudt

B. 1908-12-07, Luxembourg, Luxembourg; D. 1966-11-05
Aquatics - Water Polo
1928 HP
Men's Water Polo R1 24.56
24.56


Théodore Stauffer

B. 1901-05-29, from La Chaud-de-Fonds, represented Switzerland; D. 1971-10-13
Boxing
1924 HP
Men's Welterweight (-66.7 kg) QF 861
861


Lilian Staugaard

B. 1910-02-08, Gentofte, Denmark; D. 1984-03-07
Aquatics - Swimming
1928 HP
Women's 4 x 100 m Freestyle Relay R1:4th 100
100


Juan Carlos Stauskas

B. 1939-08-06, Buenos Aires, Argentina
Football
1960 HP
Men's Team R1:2nd 287
287


Brit Stav

B. 1944-05-22, Selbu, Norway
Archery
1972 HP
Women's Individual 40th -3.15
0.00015


Per Johan Stavem

B. 1926-03-01, Sorland, Norway; D. 2006-09-24
Athletics
1948 1952 HP
Men's Decathlon 11th 96
Men's Shot Put 8th 384
Men's Discus Throw 16th 9.6
489.6


Nadiya Hryhorivna Stavko

B. 1958-05-03, Dnipro, Ukraine, represented the Soviet Union
Aquatics - Swimming
1976 HP
Women's 100 m Backstroke sixth 640
Women's 200 m Backstroke fourth 1600
Women's 4 x 100 m Medley Relay fourth 400
2640


Boris Stavrev

B. 1935-03-07, Sofia, Bulgaria; D. 2003-05-16
Fencing
1960 1964 1968 1972 HP
Men's Foil, Individual R1:5th -6.45
Men's Sabre, Individual R2:6th SF:6th 65.0034
Men's Sabre, Team R1:3rd 22.75
87.75340045


Anastasios Stavrianos

Olympic Competitor nr 2755


Vasilios Stavrinos

B. 1907-05-01, Constantinople, Ottoman Empire, now Istanbul in Turkey, lived in Athina, represented Greece
Athletics - Track & Field
1928 HP
Men's 400 m R1:4th 0.000024
Men's 800 m R1:6th 0.000037
Men's 4x400 m Relay R1:6th 4
4.000061


Zdobysław Stawczyk

B. 1923-06-01, Częstochowa, Poland; D. 2005-09-01
Athletics - Track & Field
1952 HP
Men's 200 metres QF:4th 0.676
Men's 4x100m Relay SF:5th 32.5
33.176


Edward Jan Stawiarz

B. 1940-06-16, Kraków, Poland
Athletics
1968 1972 HP
Men's 5000 metres R1:10th 0.017
Men's 10000 metres dnf -3.26
Men's Marathon 40th -3.15
0.01741


Alfons Andrzej Stawski

B. 1945-01-01, Zgniłobłoty, Poland
Boxing
1972 HP
Men's Welterweight (-67 kg) R1 1.02
1.02


Ivan Staykov

B. 1926-10-24, Kazanlak, Bulgaria; D. 2003-04-06
Cross-Country Skiing
1952 HP
Men's 18 km 50th 0.000001
Men's 4x10 km Relay dnf 6.4
6.400001


Anthony Robert "Tony" Staynings

B. 1953-07-21, Hannover, Germany, represented Great Britain
Athletics - Track and Field
1976 1980 HP
Men's 3000 m Steeplechase 11th SF:23rd 96.384
96.384


Eduard Yanovich Stayson

B. 1923-04-13, Petrograd (now St. Petersburg), Russia, represented the Soviet Union; D. 1992-07-22
Sailing
1960 HP
Three−Person Keelboat (Dragon) 16th 6.4
6.4


Written 2001-02-15 - last modified 2022-11-20

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.