Olympic Highpoints by Date
For every day that an Olympic Games were being held, the most important event
is being listed. (complete including Innsbruck 1976)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1924 - opening of the first Winter Olympics at Chamonix
-
1924 - Clas Thunberg wins the 5000m at Chamonix
1956 - opening of the Cortina d'Ampezzo Olympics
-
1924 - Clas Thunberg wins the 1500m at Chamonix
1956 - Veikko Hakulinen wins the 30 km Nordic
Skiing at Cortina d'Ampezzo
-
1924 - start of the Ice Hockey tournament at Chamonix
1956 - Evgeny Grishin wins the 500m Speed Skating
at Cortina d'Ampezzo
-
1924 - Herma Planck wins the Ladies' Figure Skating at Chamonix
1956 - Toni Sailer wins the Giant Slalom at Cortina
d'Ampezzo
1964 - on the opening day of the Innsbruck Olympics, Lyudmila Belusova and
Oleg Protopopov win the Pairs Figure Skating. The second placed pair would
hand back their silver medals in 1966 after confessing to having signed a
pro contract even before the games
-
1924 - Gillis Grafström wins his second gold
medal in the Figure Skating, at Chamonix
1948 - opening of the St.Moritz Olympics
1956 - Evgeny Grishin wins the 1500m Speed Skating
at Cortina d'Ampezzo
1964 - Eero Antero Mäntyranta wins the 30
km Nordic Skiing at Innsbruck
-
1924 - Helene Engelman and Alfred Berger win the Pairs' Skating at Chamonix
1948 - Switzerland gain gold and silver in the two-man bob, USA win the
four-man
1956 - Toni Sailer wins the Slalom at Cortina
d'Ampezzo
1964 - Lidija Skoblikova wins the 1500 m, her
second gold at Innsbruck. She would win two more, in a total of six in her
career
-
1924 - three Ice Hockey matches are on the program at Chamonix
1948 - Heikki Hasu wins the Nordic Combination
at St.Moritz
1956 - Madeleine Berthod wins the Downhill at Cortina d'Ampezzo
1964 - Klavdia Bojarskyi wins the 10 km Nordic Skiing at Innsbruck, she would
later win 2 more golds
-
1924 - Thorleif Haug wins the 18 km at Chamonix
1948 - Henri Oreiller wins the first Olympic gold on Downhill, he would later
add the combined gold
1956 - Sixten Jernberg wins the 50 km Nordic Skiing
at Cortina d'Ampezzo
1964 - Eero Antero Mäntyranta wins the 15
km Nordic Skiing at Innsbruck
-
1924 - Switzerland win the first Bobsleigh (4) at Chamonix, Canada win their
second Ice Hockey gold
1948 - Sweden win the 4x10km Skiing, another Swede, Ake Seyfarth the 10000m
Skating
1956 - Toni Sailer wins the Downhill at Cortina
d'Ampezzo
1964 - Tornod Knutsen wins the Nordic Combination
at Innsbruck
1972 - opening of the Sapporo Olympics
-
1924 - Thorleif Haug wins the Nordic Combined
at Chamonix - closing of the Chamonix Olympics
1932 - opening of the Lake Placid Olympics
1948 - Skeleton is an Olympic event for the second time. John Heaton wins
a silver after his gold of 20 years earlier
1956 - Switzerland win the four-bob, the Soviet Union win the 4x10 km and
the Ice Hockey at Cortina d'Ampezzo
1964 - Vladimir Melanin wins the Biathlon at Innsbruck
1972 - Ad Schenk wins the 5000 m, the first of
his 3 golds at Sapporo
1976 - opening of the Innsbruck Olympics
-
1932 - John Shea wins the 1500m Skating at Lake Placid
1948 - Dick Button wins the Figure Skating at
St.Moritz
1956 - Antti Hyvärinen wins the Ski Jumping on the closing day of the
Cortina d'Ampezzo Olympics
1964 - Sixten Jernberg wins the 50 km Nordic Skiing
at Innsbruck
1972 - Ulrich
Wehling wins his first gold in the Nordic Combination at Sapporo
1976 - Franz Klammer wins the Men's Downhill at Innsbruck
-
1932 - unique in Olympic history are heats in the 10000m Skating. Twice four
riders qualify for a final
1936 - opening of the Garmisch-Partenkirchen Olympics
1948 - Nils Karlsson wins the 50km at St.Moritz, Barbara Ann Scott the Figure
Skating
1964 - Christl Haas wins the Downhill at Innsbruck
1968 - opening of the Grenoble Olympics
1972 - Galina Kulakova wins the 10 km Nordic Skiing
at Sapporo
1976 - Meinhard Nehmer and
Bernard Germeshausen win the two-man bob at Innsbruck
-
1932 - Two Ice Hockey games are on the program in Lake Placid
1936 - the first Alpine Olympic events, downhill for the combined, start
at Garmisch-Partenkirchen
1948 - A Belgian Pair, Micheline Lannoy and Pierre Beugniet win the Pairs
Skating at St.Moritz
1964 - Russia win the 3x5 km at Innsbruck, Alevtina
Kolchina her only gold medal
1968 - Franco Nones wins the 30 km Nordic Skiing at Grenoble
1972 - Sven-Ake Lundback wins the 15 km Nordic Skiing at Sapporo
1976 - Irina Rodnina wins her second gold in the
Figure Skating Pairs
-
1932 - Irving Jaffee wins the 10000m Skating at Lake Placid
1936 - Christl Cranz wins the Alpine Combination at Garmisch-Partenkirchen
1948 - closing of the St.Moritz Olympics
1964 - Sweden win the 4x10 km at Innsbruck, Sixten
Jernberg has his fourth gold medal, his ninth in total
1968 - No medals are decided at Grenoble, Eugenio
Monti has his first races in the two-man Bob
1972 - Irina Rodnina wins her first gold in the
Figure Skating Pairs at Sapporo
1976 - Rosi Mittermaier wins the Downhill at Innsbruck
1984 - opening of the Serajevo Olympics
1992 - opening of the Albertville Olympics
-
1932 - Karl Schäfer wins the Figure Skating
at St.Moritz, ahead of Gillis Grafström who
adds a silver to his three gold medals
1936 - Frans Pfnür wins the Alpine Combination at Garmisch-Partenkirchen,
Birger Ruud is fourth
1964 - the Soviet Union win the Ice Hockey at Innsbruck - first gold medal
for Vitali Davidov, Anatoli
Firsov, Viktor Kuzkin and
Alexander Ragulin
1964 - closing of the Innsbruck Olympics
1968 - Jean-Claude Killy wins the Downhill at
Grenoble
1972 - Galina Kulakova wins the 5 km Nordic Skiing
at Sapporo
1976 - Ulrich
Wehling wins his second gold in the Nordic Combination
-
1932 - Sonja Henie wins her second gold medal
in the Figure Skating
1936 - Finland win the 4x10km Skiing at Garmisch-Partenkirchen
1968 - Harald Grönningen wins the 15 km Nordic
Skiing at Grenoble
1972 - Pal Tyldum wins the 50 km Nordic Skiing
at Sapporo
1976 - Raisa Smetanina wins the 10 km at Innsbruck,
her first of ten medals
-
1928 - opening of the St.Moritz Olympics
1932 - Johan Gröttumsbråten wins the
Nordic Combination at Lake Placid
1936 - Ivar Ballangrud wins the 500m Skating at
Garmisch-Partenkirchen
1968 - Eugenio Monti wins the two-man Bob at
Grenoble
1972 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon at Sapporo - second gold
for Alexander Tichonow
1976 - John Curry and Sten Stensen are among the gold medallists at Innsbruck
-
1928 - four Ice Hockey matches are on the program
1932 - Birger Ruud wins the Ski Jumping at Lake
Placid
1936 - Ivar Ballangrud wins the 5000m Skating
at Garmisch-Partenkirchen
1968 - Magnar Solberg wins the Biathlon at Grenoble
1972 - the Soviet Union win the 3x5 km Nordic Skiing -
Galina
Kulakova has her third gold medal of the Sapporo Olympics
1976 - the Soviet Union win the 4x5 km Nordic Skiing -
Galina
Kulakova and Raisa Smetanina are
on the team
-
1928 - Clas Thunberg wins the 500m Skating at
St.Moritz, Ivar Ballangrud the 5000m
1932 - Canada win the Ice Hockey once again, beating USA 2-1 after extra
time
1936 - Charles Mathiesen beats Ivar Ballangrud
in the 1500m Skating at Garmisch-Partenkirchen
1968 - Marielle Goitschel wins the Slalom at
Grenoble
1972 - the Soviet Union win the Ice Hockey at Sapporo - third gold medal
for Vitali Davidov, Anatoli
Firsov, Viktor Kuzkin and
Alexander Ragulin, and first for
Vladislav Tretiak - closing of the Sapporo
Olympics
1976 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon - third gold for
Alexander Tichonow
1980 - opening of the Lake Placid Olympics
1988 - opening of the Calgary Olympics
-
1928 - Clas Thunberg wins the 1500m Skating at
St.Moritz. The 10000m is abandoned
1932 - only one event remains at Lake Placid : the first rounds of the four-man
bob are held
1936 - Karl Schäfer wins the Figure Skating
at Garmisch-Partenkirchen
1952 - on the Opening day of the Oslo Olympics, Andrea Lawrence Mead wins
the Giant Slalom
1968 - Norway win the 4x10 km Nordic Skiing at Grenoble
1976 - the Soviet Union win the Ice Hockey - second gold medal for
Vladislav Tretiak
-
1928 - rain washes out all the events scheduled at St.Moritz
1932 - closing of the Lake Placid Olympics
1936 - Sonja Henie wins her third gold medal in
the Figure Skating at Garmisch-Partenkirchen
1952 - Stein Eriksen wins the Giant Slalom at Oslo
1968 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon at Grenoble - first gold
for Alexander Tichonow
1976 - closing of the Innsbruck Olympics
-
1928 - first day of competition in the Figure skating at St.Moritz
1936 - Birger Ruud wins the Ski Jumping at
Garmisch-Partenkirchen
1936 - closing of the Garmisch-Partenkirchen Olympics
1952 - Zeno Colo wins the downhill at Oslo, Kenneth Henry the 500m skating
1968 - Eugenio Monti wins the four-man Bob at
Grenoble
-
1928 - Gillis Grafström wins his third gold
medal in the Figure Skating
1928 - Skeleton makes its first appearance at the Olympics. Jennison Heaton
beats his brother John.
1952 - Hjalmar Andersen wins the 5000m at Oslo
1968 - the Soviet Union win the Ice Hockey at Grenoble - second gold medal
for Vitali Davidov, Anatoli
Firsov, Viktor Kuzkin and
Alexander Ragulin
-
1928 - Sonja Henie wins her first gold medal in
the Figure Skating
1952 - Hjalmar Andersen surprisingly wins the
1500m at Oslo
1960 - opening of the Squaw Valley Olympics
1968 - Vladimir Belusov wins the Ski Jumping at Grenoble - closing of the
Grenoble Olympics
1980 - Irina Rodnina wins her third gold in the
Figure Skating Pairs
-
1928 - Andrée Joly and
Pierre Brunet win the Pairs' Skating at St.Moritz
- closing of the St.Moritz Olympics
1952 - Hjalmar Andersen wins a third gold, in
the 10000m at Oslo
1960 - Sixten Jernberg wins the 30 km Nordic Skiing
at Squaw Valley
1980 - Ulrich Wehling wins his second gold in
the Nordic Combination
1984 - the Soviet Union win the Ice Hockey - third gold medal for
Vladislav Tretiak, first for
Andrei Chomutov
-
1952 - Veikko Hakulinen wins the 50km Skiing at
Oslo
1960 - Maria Gussakova wins the 10 km Nordic Skiing at Squaw Valley
1984 - closing of the Serajevo Olympics
-
1952 - Dick Button wins the Figure Skating at
Oslo
1960 - Klas Lestander wins the first ever Biathlon at Squaw Valley
-
1952 - Germans wins two more golds at Oslo - at Pairs' Figure Skating and
Four-Bob
1960 - Georg Thoma wins the Nordic Combined at Squaw Valley
1980 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon - fourth gold for
Alexander Tichonow
1992 - the United Team win the Ice Hockey - third gold for
Andrei Chomutov
-
1952 - Finland, with Veikko Hakulinen, win the
4x10km Skiing at Oslo
1960 - Lidia Skoblikova wins the 3000 m Speed
Skating at Squaw Valley
1980 - the Soviet Union come second in the Ice Hockey -
Vladislav Tretiak adds a silver to his three
golds
1988 - Bonnie Blair wins her first gold on the
500m Speed Skating
1992 - closing of the Albertville Olympics
-
1952 - Canada win yet another gold medal in the Ice Hockey at Oslo
1960 - Evgeni Grishin wins the 500 m Speed Skating
at Squaw Valley
1980 - closing of the Lake Placid Olympics
-
1952 - closing of the Oslo Olympics
1960 - Finland win the 4x10 km at Squaw Valley
-
1960 - Evgeni Grishin shares a gold medal with
Roald Aas in the 1500 m Speed Skating at Squaw Valley
-
1960 - Kalevi Hämäläinen wins the 50 km Nordic Skiing at Squaw
Valley
-
1960 - Helmut Recknagel wins the Ski Jump and the USA the Ice Hockey on the
closing day of the Squaw Valley Olympics
1988 - the Soviet Union win the Ice Hockey - second gold medal for
Andrei Chomutov
1988 - closing of the Calgary Olympics
-
So far, no Winter Olympics lasted this late in the year, so no Olympic event
was ever held on leap day- and now there never will
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Monday 6 april 1896 - opening of the Athina Olympics
- James Connolly wins the first Olympic Gold Medal
ever, in the triple vault
-
Tuesday 7 april 1896 -
Ellery Clarke wins the Long Jump at Athina -
Robert Garrett wins the Shot Put at Athina
-
Wednesday 8 april 1896
-
Thursday 9 april 1896 - Carl
Schuhmann wins the Gymnastics - Vault at Athina
-
Friday 10 april 1896 - inaugural Marathon at
Athina, won by Spyros Louis -
Ellery Clarke wins the High Jump at Athina
-
Saturday 11 april 1896 -
Carl Schuhmann wins the Wrestling at Athina -
Paul Masson wins three golds in one day in Cycling
at Athina
-
Sunday 12 april 1896 - A cycling Marathon (Athina
- Marathon and back) over 87km is held
-
Monday 13 april 1896 - A 12-hour cycling race
is the last event at Athina
-
-
1896 - closing of the Athina Olympics
-
-
-
-
-
1920 - start of the Antwerpen Olympics
-
-
Sunday 22 april 1906 -
Opening Ceremony of the Athina Olympics
-
Monday 23 april 1906 -
Louis Richardet wins the Military Rifle
1920 - start of the Ice Hockey tournament at Antwerpen
-
Tuesday 24 april 1906 -
Henry Taylor wins the 1 mile free-style
1920 - Ice Hockey at Antwerpen
-
Wednesday 25 april 1906 -
Ray Ewry wins the Standing Long Jump - the
first triple Olympian Champion -Martin Sheridan
comes second in the Standing Long Jump and wins the Discus throw at the same
time, the second of his three Olympic titles
1920 - start of the Ice Skating at Antwerpen
-
Thursday 26 april 1906 -
Eric Lemming wins the Javelin, first of his
three Olympic titles. Max Décugis wins
two tennis finals (Gentlemen's singles and Mixed doubles)
1920 - Ice Skating at Antwerpen - Ludowika and
Walter Jakobsson win gold
-
Friday 27 april 1906 -
Meyer Prinstein wins the Long Jump
Monday 27 april 1908 - start of the London Olympics
- Racquets competition
1920 - Ice Skating at Antwerpen - first gold medal for
Gillis Grafström in the Figure Skating
-
Saturday 28 april 1906 -
Halmay Zoltán is among the Hungarian
gold medal winners in the Freestyle Relay, Ioannis
Georgiadis wins the one-hit Sabre
Tuesday 28 april 1908 -
Racquets in London
1920 - Ice Hockey at Antwerpen
-
Sunday 29 april 1906 - rest day at Athina - Oedipus Rex is performed
Wednesday 29 april 1908 -
Racquets in London
1920 - finals of the Ice Hockey in Antwerpen - Canada clinch their first
gold in the sport.
-
Monday 30 april 1906 -
James Lightbody wins the 1500 meters
Thursday 30 april 1908 -
Racquets in London
-
Tuesday 1 may 1906 - Ray
Ewry wins the standing High Jump
Friday 1 may 1908 -
Racquets in London
-
Wednesday 2 may 1906 - the
3000 m Walk is the last event at Athina
- closing ceremony
-
-
1924 - opening of the Paris Olympics
1924 - start of the Rugby tournament at Paris : USA beat France 17-3
-
Sunday 5 may 1912 - start of the Stockholm Olympics
- Indoor Tennis competition
-
Wednesday 6 may 1908 - start of the Indoor
Tennis competition at London
Monday 6 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
-
Thursday 7 may 1908 - Indoor
Tennis at London
Tuesday 7 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
-
Friday 8 may 1908 - Indoor
Tennis at London
Wednesday 8 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
-
Thursday 9 may 1912 - Indoor Tennis at
Stockholm
Saturday 9 may 1908 - Indoor
Tennis at London
-
Friday 10 may 1912 - semifinals of Indoor Tennis
at Stockholm
-
Monday 11 may 1908 -
Arthur Wentworth Gore wins the Indoor Tennis
in London
Saturday 11 may 1912 -
Edith Hannam wins the Indoor Tennis at
Stockholm
1924 - Rugby Tournament at Paris : France beat Romania 61-3
-
Sunday 12 may 1912 - end of the Indoor Tennis
competition at Stockholm - André Gobert
wins two golds
-
-
Monday 14 may 1900 - start of the Paris
Olympics
1908 - end of the Indoor Tennis competition at London -
Arthur Gore wins two golds
-
Tuesday 15 may 1900
-
Wednesday 16 may 1900
-
Thursday 17 may 1900
1928 - start of the Amsterdam Olympics : start of the Hockey tournament
-
Friday 18 may 1900
Monday 18 may 1908 - start of the
Jeu de Paume competition at London
1924 - last Olympic Rugby Match ever : USA-Romania 37-0. USA are to this
day reigning Olympic Rugby Champions
-
Saturday 19 may 1900 - Foil in Paris
Tuesday 19 may 1908 - Jeu
de Paume in London
-
Sunday 20 may 1900 - start of the Sailing
competition
Wednesday 20 may 1908 - Jeu
de Paume in London
-
Monday 21 may 1900 - the Foil fencing is won
by Émile Coste
Thursday 21 may 1908 - Jeu
de Paume in London
-
Tuesday 22 may 1900 - a Foil competition for
Fencing masters is held - Sailing at Paris
-
Wednesday 23 may 1900 - Foil in Paris
Saturday 23 may 1908 -
Jay Gould wins the Jeu
de Paume in London
-
Thursday 24 may 1900 - Sailing at Paris
-
Friday 25 may 1900 - Sailing at Paris
1924 - start of the Football competition at Paris
-
1928 - Final of the Hockey tournament at Amsterdam : India beat the Netherlands
3-0 - the first gold medal for Dhyan Chand and
Richard Allen
-
Sunday 27 may 1900
1928 - start of the Football competition at Amsterdam
-
Monday 28 may 1900 - the Polo competition begins
in Paris
Thursday 28 may 1908 - last day of the
Jeu de Paume in London
-
Tuesday 29 may 1900 - Horse riding starts in
Paris
-
-
Thursday 31 may 1900 - Horse riding in Paris
-
Friday 1 june 1900 - start of the Epee competition,
for Amateurs and Masters
-
Saturday 2 june 1900 - end of the equestrian
events in Paris
-
-
-
Tuesday 5 june 1900
-
Wednesday 6 june 1900
-
Thursday 7 june 1900
-
-
Saturday 9 june 1900
1924 - final of the Football at Paris - Uruguay beat Switzerland 3-0
-
Sunday 10 june 1900
1956 - opening of the Equestrian Events of the Olympics, in Stockholm
-
Monday 11 june 1900
1956 - first day of the Three-day event in Stockholm
-
Tuesday 12 june 1900
1956 - second day of the Three-day event in Stockholm
-
Wednesday 13 june 1900
1928 - replay of the final of the Football competition at Amsterdam - Uruguay
beat Argentina 2-1
1956 - third day of the Three-day event in Stockholm
-
Thursday 14 june 1900 - Pelota in Paris - the
Epee competiton at Paris is won by Ramón
Fonst. He also comes second in an Open category
1956 - Petrus Kastenman wins the Three-day event in Stockholm
-
Friday 15 june 1900
1956 - first day of the Dressage and Jumping competitions in Stockholm
-
1956 - Germany wins the Grand Prix des Nations - first gold medal for
Hans-Günther Winkler
-
1956 - closing of the Equestrian Events of the Olympics, in Stockholm
-
Thursday 18 june 1908 - start of the
Polo competition at London
-
Tuesday 19 june 1900 - Fencing at Paris
-
Wednesday 20 june 1900 - Fencing at Paris
1908 - Polo competition at London
-
Sunday 21 june 1908 - final of the
Polo competition at London
-
Friday 22 june 1900 - Fencing at Paris
-
Saturday 23 june 1900 - Fencing at Paris
1924 - start of the Shooting competitions at Paris
-
-
Monday 25 june 1900 -
Georges de la Falaise wins the Sabre at Paris
1920 - Polo competition in Antwerpen
-
1920 - Polo competition in Antwerpen
1924 - Shooting at Paris
-
Wednesday 27 june 1900 - the Sabre for Masters
is won by Antonio Conte
1924 - start of the Fencing competitions at Paris
1924 - Morris Fischer wins the Free Rifle at Paris
-
Thursday 28 june 1900 - Croquet at Paris
Friday 28 june 1912 - start of the Tennis Competition
at Stockholm
1920 - Polo competition in Antwerpen
1924 - Fencing and Shooting at Paris
1924 - start of the Polo competition at Paris
-
Saturday 29 june 1912 - Shooting competition
at Stockholm - Al Lane wins the duelling pistol
- start of the Football competition at Stockholm
1920 - Polo competition in Antwerpen - Great Britain beat Spain 13-11
1924 - Fencing at Paris
-
Sunday 30 june 1912 -
Quarterfinals of the Football in Stockholm
1924 - France win the Team Foil at Paris - Lucien
Gaudin, Roger Ducret and
Philippe Cattiau are part of the team
1924 - Shooting at Paris
-
Friday 1 july 1904 - start of the St.Louis
Olympics
Monday 1 july 1912 - Shooting competition at
Stockholm - Alfred Swahn wins the
Running Deer, single shot
1924 - Roger Ducret wins the individual Foil at
Paris
1924 - Shooting at Paris
-
Saturday 2 july 1904 -
Gymnastics and
Lacrosse at St.Louis
Tuesday 2 july 1912 - Shooting competition at
Stockholm - Paul Colas wins the
Free Rifle, 3 positions
1924 - Shooting at Paris
-
Wednesday 3 july 1912 - Shooting competition
at Stockholm - Åke Lundeberg wins the
Running Deer, double shot
1924 - Shooting at Paris - Ole
Lillö-Olsen wins the Running Deer, double shot
-
Wednesday 4 july 1900 - Croquet at Paris
Monday 4 july 1904 - A
Decathlon is won by Irishman Thomas Kiely
Thursday 4 july 1912 - Shooting competition at
Stockholm - Fred Hird wins the
Small-Bore Rifle
-
Friday 5 july 1912 - final of the Football
competition at Stockholm - England beat Denmark 4-2 - end of the Tennis
competition at Stockholm - Charles Winslow wins
two gold medals
-
Friday 6 july 1900 - Tennis starts at Paris
Monday 6 july 1908 -
Tennis starts at London
Saturday 6 july 1912 - start of the Main events
at Stockholm - Eric
Lemming wins the Javelin Throw at
Stockholm
1924 - start of the main events at Paris
1924 - Ville Ritola wins the 10000m at Paris
-
Saturday 7 july 1900 - Tennis at Paris
Thursday 7 july 1904 - final of the
Lacrosse at St.Louis - Shamrock Club Winnipeg
beat St.Louis AAA
Tuesday 7 july 1908 - Tennis at London
Sunday 7 july 1912 - Jim
Thorpe wins the pentathlon at Stockholm but is disqualilfied for
professionalism
1920 - start of the sailing competitions at Oostende
1924 - Harold Osborn wins the High Jump at Paris
-
Sunday 8 july 1900 - Tennis at Paris
Wednesday 8 july 1908 - Shooting and Tennis at
London
Monday 8 july 1912 -
Hannes Kolehmainen wins the
10000 m at Stockholm
1920 - sailing competitions at Oostende
1924 - Bud Houser wins the Shot Put at Paris
-
Monday 9 july 1900 - Tennis at Paris
Thursday 9 july 1908 - Tennis and Shooting
competition at London
Tuesday 9 july 1912 -
Paul Günther wins the
Springboard
1920 - sailing competitions at Oostende
1924 - Ville Ritola wins the Steeple Chase at
Paris
-
Tuesday 10 july 1900 -
Charlotte Cooper wins the Women's tennis at
Paris
Friday 10 july 1908 - Tennis and Shooting competition
at London
Wednesday 10 july 1912 -
Hannes Kolehmainen wins the
5000 m at Stockholm
1920 - end of the sailing competitions at Oostende - Norway win seven
classes
1924 - Carl Westergren wins his second gold medal,
at Light Heavyweight in Greco-Roman Wrestling
1924 - Paavo Nurmi wins the 1500 m and 5000 m
at Paris within 26 minutes
-
Wednesday 11 july 1900 -
Hugh and Reginald Doherty
both win two gold medals at Tennis in Paris
Monday 11 july 1904 - start of a
Basketball Tournament at St.Louis
Saturday 11 july 1908 -
Josiah Ritchie wins the Men's tennis at London
Thursday 11 july 1912 - Italy win the team Gymnastics
- first gold medal for Giorgio Zampori and
Luigi Maiocco
1924 - Belgian Charles Delporte wins the individual Epee at Paris
-
Tuesday 12 july 1904 - Buffalo German YMCA win
the Basketball Tournament at St.Louis
Friday 12 july 1912 -
Alberto Braglia wins the
Individual Gynastics at Stockholm
1924 - Paavo Nurmi wins the Cross-Country at Paris
(the heat of Colombes)
-
Monday 13 july 1908 - start of the Main events
of the London Olympics
Saturday 13 july 1912 -
Paul Anspach wins gold on
Épée at Stockholm
1924 - Bud Houser wins the Discus at Paris
1924 - Albin Stenroos wins the Marathon at Paris
-
Saturday 14 july 1900 - start of the Athletic
events at Paris - Al Kraenzlein wins the 110m
Hurdles at Paris
Tuesday 14 july 1908 -
John Flanagan wins his third gold medal in the
Hammer Throw and becomes the first triple Olympian
Sunday 14 july 1912 -
Ken McArthur wins the
Marathon at Stockholm
1924 - Wrestling finals at Paris - Kustaa
Pihlajamäki wins the Bantamweight
-
Sunday 15 july 1900 - Al
Kraenzlein wins the 60m and the Long Jump at Paris -
Irv Baxter wins the High Jump and the Pole Vault
at Paris
Wednesday 15 july 1908 -
Alberto Braglia wins the individual gold
at Gymnastics
Monday 15 july 1912 - end of the Athletics events
at Stockholm - Hannes Kolehmainen wins the
Cross-Country at Stockholm -
Jim Thorpe wins the
Decathlon but is disqualilfied for
professionalism
1924 - Boy Charlton wins the 1500m free-style
at Paris
-
Monday 16 july 1900 - Ray
Ewry wins his first gold medal in the Standing High Jump at Paris -
Ray Ewry wins his first gold medal in the Standing
Long Jump at Paris - John Flanagan wins his first
gold medal in the Hammer Throw at Paris - Myer
Prinstein wins the Triple Jump at Paris
Thursday 16 july 1908 -
Ralph Rose wins the Shot Put at London,
Martin Sheridan the Discus
Tuesday 16 july 1912 -
Jacques Cariou wins the
Jumping at Stockholm
-
Tuesday 17 july 1900 - Clay Pigeon shooting is
won by Roger de Barbarin at Paris
Friday 17 july 1908 - Eric
Lemming wins his second Javelin gold at London
Wednesday 17 july 1912 -
Axel Nordlander wins two golds in the
Military Riding Event
1924 - Jack Kelly and Paul Costello win the Double
Sculls, Costello's second gold
1976 - opening of the Montréal Olympics
-
Wednesday 18 july 1900 - doubles croquet at
Paris
Saturday 18 july 1908 -
Martin Sheridan wins the Discus, greek style,
at London
Thursday 18 july 1912 -
Fuchs Jenö wins the
Sabre at Stockholm
1924 - Johnny Weissmuller wins the 400m free-style
at Paris
1976 -
-
Thursday 19 july 1900 -
Michel Théato wins the Marathon in Paris
Friday 19 july 1912 - final day of
Rowing at Stockholm
1924 - Gymnastics continue at Paris, but no medals are decided on this day
1952 - opening of the Helsinki Olympics
1976 - the Soviet Union win the Women's Team Gymnastics - third gold for
Lyudmila Turishcheva
1980 - opening of the Moskva Olympics
1996 - opening of the Atlanta Olympics
-
Monday 20 july 1908 -
Ray Ewry wins
his third gold medal in the Standing Long Jump
Saturday 20 july 1912 -
Sailing begins in Stockholm
1924 - Italy win the team Gymnastics - third gold medal for
Giorgio Zampori
1924 - Johnny Weissmuller wins the 100m free-style
at Paris
1940 - scheduled opening date for Olympic Games at Helsinki
1952 - Emil Zatopek wins the 10000m at Helsinki
1976 - Japan win the Men's team Gymnastics - third gold for
Sawao Kato, Mitsuo
Tsukahara and Eizo Kenmotsu
1980 -
1996 -
-
Tuesday 21 july 1908 - Mel
Sheppard wins the 800m at London
Sunday 21 july 1912 -
Magnus Konow wins his first gold in the
Sailing - 12 Meter
class
1924 - Pierino Gabetti wins the featherweight
weightlifting at Paris
1952 - Victor Chukarin wins four golds and three
silvers at Helsinki
1976 -
1980 -
1996 -
-
Sunday 22 july 1900 -
Walter Tewksbury wins the 200 m at Paris
Wednesday 22 july 1908 - England win the Waterpolo.
Second gold medal for George Wilkinson, first
gold medals for Paul Radmilovic and
Charles Smith
Monday 22 july 1912 - end of the Stockholm
Olympics
1920 - start of the Shooting competitions at Antwerpen
1924 - Carlo Galimberti wins middleweight weightlifing
at Paris
1952 - Malvin Whitfield wins the 800m at
Helsinki
1976 -
1980 -
1996 - Naim Suleymanoglu wins his third gold
medal
1996 - Alexander Karelin wins his third gold
medal
1996 - the USA win the 4x100 m free-style - second gold for
Jenny Thompson
-
Thursday 23 july 1908 - Ray
Ewry wins his third gold medal in the Standing
High Jump
1920 - Mark Arie wins the Clay Pigeon shooting at Antwerpen
1952 - Adhemar Fereira da Silva breaks his own
World Record four times to win the Triple Jump at Helsinki
1976 -
1980 -
1996 -
-
Friday 24 july 1908 -
Johnny Hayes wins the
Marathon at London, the first over 42.195
km
1924 - only one medal is decided at Paris : Giuseppe Tonani wins the Heavyweight
Weightlifting
1952 - Emil Zatopek wins the 5000m at Helsinki,
his wife Dana the Javelin
1952 - India win the Hockey - the second gold medal for
Randhir Singh Gentle, Leslie
Claudius, Balbir Singh,
Rangananandhan Francis and the first for
Udham Singh
1976 -
1980 -
1992 - Italy play the USA at Soccer in Barcelona, one day before the
opening
1996 - Australia win the Equestrian Team Three-day event - second gold for
Andrew Hoy
-
Saturday 25 july 1908 -
Wyndham Halswelle wins the rerun (on his own)
of the 400 m at London / end of the Main
events at London
1924 - Ernst Linder wins the Dressage at Paris
1952 - Lars Hall wins the Modern Pentathlon at
Helsinki
1976 - Pertti Karppinen wins his first gold in
Skiff Rowing
1980 - Viktor Saneev comes second in the Triple
Jump to add a silver to his three gold medals
1992 - opening of the Barcelona Olympics
1996 - Egerszegi Krisztina wins her third gold
on the 200 m backstroke
1996 - Italy win the team foil - second gold for
Giovanna Trillini
-
1920 - Norway win two Running Deer Team competitions at Antwerpen
1924 - Adolf Van der Voort van Zijp wins individual and team gold at Three
Day eventing at Paris
1952 - Joseph Barthel wins Luxembourg's one and only Olympic Gold, at 1500m
in Helsinki
1952 - Italy win the Team Epee - the second gold medal for
Edoardo Mangiarotti, the first for
Carlo Pavesi and Giuseppe
Delfino
1976 -
1980 -
1992 -
1996 -
-
Monday 27 july 1908 -
Sailing at London
1920 - Norwegians Otto Olsen and
Ole Lillö-Olson win Running Deer competitions
at Antwerpen
1924 - closing of the Paris Olympics
1952 - Norbert Schemansky and
John Davis win Weightlifting gold at Helsinki
1976 - Klaus Dibiasi wins his second gold in Diving,
Highboard
1976 - the Soviet Union win the Team Sabre - second gold for
Viktor Sidiak and Vladimir
Nazlymov
1980 - Pertti Karppinen wins his second gold in
Skiff Rowing
1980 - the Soviet Union come second in the Women's Team Foil -
Elena Belova-Novikova adds a silver to three
golds
1992 -
1996 - Stephen Redgrave wins his fourth gold in
rowing, his third in the coxless pairs
1996 - West Germany win the Team Dressage - third gold medal for
Monica Theodorescu, second for
Isabell Werth
1996 - Piros Dimas wins his second weightlifting
gold
-
Tuesday 28 july 1908 -
Sailing and Rowing
at London
1928 - start of the Main events at Amsterdam
1952 - Gert Fredriksson wins his second gold at
K1 1000 m Canoeing
1952 - Paul Elvström wins his second gold
in Sailing, in the Finn
1976 - the Soviet Union win the Women's Team Foil - third gold medal for
Elena Belova-Novikova
1980 -
1984 - opening of the Los Angeles Olympics
1992 - Naim Suleymanoglu wins his second gold
1992 - the USA win the 4x100 m free-style - second gold for
Dara Torres, first for Jenny
Thompson
1996 - Romania win the eights - Elisabeta
Oleniuc-Lipa wins a gold in her third of four olympics
1996 - Akakios Kakiasvilis (then spelt Akakide
Kakhiashvilis) wins his second weightlifting gold
-
Sunday 29 july 1900 - start of the gymnastics
events at Paris
Wednesday 29 july 1908 -
Sailing and Rowing
at London
1920 - Carl Osburn wins 3 golds at Army Rifle
at Antwerpen
1928 - Paavo Nurmi wins the 10000m at Amsterdam
1948 - opening of the London Olympics
1952 - Henri Saint-Cyr wins two gold in Dressage
at Helsinki
1976 - West Germany win the Team Dressage - third gold medal for
Dr. Reiner Klimke
1980 - the Soviet Union win the Team Sabre - third gold for
Viktor Sidiak and Vladimir
Nazlymov
1984 -
1992 - the USA win the 4x100 m free-style - third gold for
Matt Biondi
1992 - Alexander Karelin wins his second gold
medal
1996 - Carl Lewis wins his fourth gold in the
Long Jump, exactly 8 years after his first
-
Monday 30 july 1900 -
Gustave Sandras wins the Gymnastics at Paris
Saturday 30 july 1904 -
Rowing competitions at St.Louis
Thursday 30 july 1908 -
Rowing competitions at London
1928 - Patrick O'Callaghan wins the Hammer throw
at Amsterdam
1932 - opening of the Los Angeles Olympics
1948 - Emil Zatopek wins the 10000m at London
1952 - Hungary win the Team Sabre - the fourth gold medal for
Gerevich
Aladár, the third for
Kovács Pál,
Berczelly Tibor,
Rajcsányi László, and the
second for Kárpáti Rudolf
1976 - Viktor Saneev wins his third gold in the
Triple Jump
1980 -
1984 -
1992 - Australia win the Equestrian Team Three-day event - first gold for
Andrew Hoy
1996 -
-
Friday 31 july 1908 - Rowing finals at London
1932 - Babe Didrickson wins the Javelin at Los
Angeles
1920 - Morris Fischer wins two golds in Army Rifle
at Antwerpen
1928 - Douglas Lowe wins the 800m at Amsterdam
1948 - Harrison Dillard wins the 100m at London
1952 - Russel Mockridge wins two Cycling golds at Helsinki (Time trial and
Tandem)
1976 - Teofilo Stevenson wins his second gold
in Boxing, Heavyweight
1980 -
1984 - the USA win the 4x100 m free-style - first gold for
Dara Torres
1992 - Egerszegi Krisztina wins her second gold
on the 200 m backstroke
1996 -
-
Wednesday 1 august 1900 - start of the Shooting
competion in Paris Conrad Karl Röderer wins
the Pistol - Sailing at Paris
1928 - Bud Houser wins the discus at Amsterdam
1932 - Dr. Patrick O'Callaghan wins gold at the
Hammer at Los Angeles
1952 - Kovács Pál adds individual
gold to his Sabre Team gold at Helsinki
1976 - West Germany come second in the Grand Prix des Nations -
Hans-Günther Winkler adds a silver to four
golds and a bronze
1976 - closing of the Montréal Olympics
1980 - Birgit Fischer-Schmidt wins the K1, the
first of her golds in each of five Olympics
1984 -
1992 - Stephen Redgrave wins his third gold in
rowing, his second in the coxless pairs
1992 - Korea win the Team Archery - second gold for Kim
Soo-Nyung
1992 - Akakios Kakiasvilis (then as Kakhi
Kakhiachvili) wins his first weightlifting gold
1996 - Germany win the team Jumping - second team gold for
Ludger Beerbaum, his third overall
1996 - Australia win the Hockey - second gold medal for
Rechelle Hawkes
-
Thursday 2 august 1900 - Sailing at Paris
Tuesday 2 august 1904 -
Cycling at St. Louis
1920 - Lawrence Nuesslein wins two golds in Small-bore
Rifle at Antwerpen
1928 - Mikio Oda wins the Triple Jump at Amsterdam
1932 - Stanislawa Walasiewicz (later to become Stella Walsh) wins gold at
100m at Los Angeles
1936 - opening of the Berlin Olympics
1948 - Fanny Blankers-Koen wins the 100m at
London
1952 - Hungary win the Waterpolo - first gold medal for
Gyarmati Deszö and
Kárpáti György
1952 - Papp László wins his second
gold in Boxing at Light Middleweight
1980 - Ivan Patzaichin wins his second gold in
Canoeing, C2 1000m
1980 - Teofilo Stevenson wins his third gold in
Boxing, Heavyweight
1984 - the USA win the 4x100 m free-style - first gold for
Matt Biondi
1992 - Elisabeta Oleniuc-Lipa wins the Single
Sculls - a gold in her second of four olympics
1992 - West Germany win the Team Dressage - second gold medal for
Monica Theodorescu, first for
Isabell Werth
1996 -
-
Friday 3 august 1900 - Shooting at Paris
Wednesday 3 august 1904 -
Cycling and Roque at
St. Louis
1920 - Pistol and Revolver competition at Antwerpen
1928 - Ville Ritola wins the 5000 m at Amsterdam
1932 - Johan Richthoff wins gold at Heavyweight
Wrestling (free-style) at Los Angeles
1936 - Jesse Owens wins the 100m at Berlin
1948 - Melvin Patton wins the 200m at London
1952 - closing of the Helsinki Olympics
1980 - closing of the Moskva Olympics
1984 -
1992 - Piros Dimas wins his first weightlifting
gold
1996 - Germany win the K4 - Birgit Fischer-Schmidt
wins the fourth of her golds in each of five Olympics, her second in the
K4
1996 - Cuba win the Volleyball - second gold medal for
Marleny Costa Blanco, Mireya
Luis Hernandez, Lilia Izquierdo Aguirre,
Idalmis Gato Moya, Regla
Bell McKenzie, and Regla Torres Herrera
1996 - Jan Zelezny wins his second javelin gold
1996 - Felix Savon wins his second gold at Boxing
-
Saturday 4 august 1900 - Shooting in Paris
Thursday 4 august 1904 -
Cycling and Roque at
St. Louis
1928 - Sven Thofelt wins the Modern Pentathlon at Amsterdam
1932 - Babe Didrickson wins the 80m hurdles at
Los Angeles
1936 - Jesse Owens wins the Long Jump at Berlin
1948 - Fanny Blankers-Koen wins the 80m hurdles
at London
1984 - Elisabeta Oleniuc-Lipa wins the Double
Sculls - a gold in her first of four olympics
1992 - Italy win the team foil - first gold for Giovanna
Trillini
1996 - the USA win the Women's Basketball - third gold medal for
Teresa Edwards
1996 - closing of the Atlanta Olympics
-
Sunday 5 august 1900 - Sailing at Paris - end
of the Shooting competion in Paris
Friday 5 august 1904 -
Cycling and Roque at
St. Louis
1928 - the USA win the 4x100 m - the first gold medal for
Frank Wykoff
1928 - Mohamed El Ouafi wins the Marathon at Amsterdam
1936 - Jesse Owens wins the 200m at Berlin
1948 - Arthur Wint wins the 400m at London
1984 - Pertti Karppinen wins his third gold in
Skiff Rowing
1984 - Stephen Redgrave wins his first gold in
the coxed fours
1992 -
-
Monday 6 august 1900 - Sailing at Paris
Saturday 6 august 1904 -
Roque at St. Louis
1928 - Arne Borg wins the 1500m free-style at
Amsterdam
1932 - Volmari Iso-Hollo wins the Steeple Chase,
over a distance of 3460m due to official error
1936 - Handball makes its first Olympic Appearance at Berlin
1948 - Italy get silver in the Team Epee - another medal for
Edoardo Mangiarotti
1984 - Carl Lewis wins his first gold in the Long
Jump
1992 - Carl Lewis wins his third gold in the Long
Jump, exactly 8 years after his first
-
1928 - start of the Gymnastics and the Boxing at Amsterdam
1928 - Lucien Gaudin wins the Epee, his second
individual gold at Amsterdam
1932 - the USA win the 4x100 m - the second gold medal for
Frank Wykoff
1932 - Juan Zabala wins the Marathon at Los Angeles
1932 - Carl Westergren wins his third gold medal,
at Heavyweight in Greco-Roman Wrestling
1936 - Volmari Iso-Hollo wins the Steeple Chase
at Berlin
1948 - Delfo Cabrera wins the Marathon at London
1948 - Hungary come second in the Waterpolo - Gyarmati
Deszö wins a silver to go with three golds and a bronze
1984 - the USA win the Women's Basketball - first gold medal for
Teresa Edwards
1992 - Birgit Fischer-Schmidt wins the K1, the
third of five Olympics in which she wins a gold
1992 - Cuba win the Volleyball - first gold medal for
Marleny Costa Blanco, Mireya
Luis Hernandez, Lilia Izquierdo Aguirre,
Idalmis Gato Moya, Regla
Bell McKenzie, and Regla Torres Herrera
1992 - the USA win bronze in the Women's Basketball -
Teresa Edwards has a bronze together with 4 golds
-
Monday 8 august 1904 -
Roque at St. Louis
1928 - Yosiyuki Turuta wins the 200m breaststroke
at Amsterdam
1932 - Michael Galitzen wins gold at Springboard
Diving at Los Angeles
1936 - Italy win the Team Epee - the first gold medal for
Edoardo Mangiarotti
1936 - first appearance of Canoeing in the Olympics - Gregor Hradetsky wins
two golds
1984 -
1992 - the USA win the 4x100 m - third gold for Evelyn
Ashford
1992 - Jan Zelezny wins his first javelin gold
1992 - the Unified Team win the Handball - Andrei
Lavrov wins his second gold medal
1992 - Felix Savon wins his first gold at Boxing
-
1920 - cycling competition at Antwerpen
1928 - Alberto Zorilla of Argentina wins the 400m free-style at Amsterdam,
ahead of Boy Charlton, Arne
Borg and Buster Crabbe (another Tarzan)
1932 - Gian Carlo Cornaggia Medici wins the Epee
at Los Angeles
1936 - the USA win the 4x100 m - the third gold medal for
Frank Wykoff, the fourth at Berlin for
Jesse Owens
1936 - Korean Kee Chung Son wins as Kitei Son for Japan the Marathon at
Berlin
1948 - Mahmoud Fayad is the first Egyptian Gold medal winner in Olympic
history
1984 - West Germany win the Team Dressage - fourth gold medal for
Dr. Reiner Klimke
1992 - Ludger Beerbaum wins the individual Jumping
- one of his four consecutive gold medals
1992 - closing of the Barcelona Olympics
-
1920 - cycling competition at Antwerpen
1928 - Charles McIlvaine and Paul Costello win
the Double Sculls, Costello's third gold
1932 - André Jousseaumé wins Team
gold and individual fifth at Dressage at Los Angeles
1936 - Robert Charpentier wins the Cycling road race and helps France to
team gold.
1948 - Ibrahim Shams follows a bronze from 1936
with gold at Weightlifting
1984 -
-
Saturday 11 august 1900 - start of the Swimming
and Waterpolo competition at Paris
Tuesiday 11 august 1908 -
Sailing at London, actually in Glasgow
1920 - cycling competition at Antwerpen
1928 - Johnny Weissmuller wins the 100m free-style
at Amsterdam
1928 - Charles Ferdinand Pahud de Mortanges and
Marcroix win two gold medals at Military at
Amsterdam
1932 - India win the Hockey - the second gold medal for
Dhyan Chand and Richard
Allen
1932 - Hungary win the Team Sabre - the first gold medal for
Gerevich
Aladár
1936 - Germany win the Team Gymnastics, Alfred
Schwarzmann the individual title
1948 - Hungary win the Team Sabre - the third gold medal for
Gerevich
Aladár, the second for
Kovács Pál,
Berczelly Tibor,
Rajcsányi László, and the
first for Kárpáti Rudolf
1984 - Ivan Patzaichin wins his third gold in
Canoeing, C2 1000m
1984 - the US win the 4x100m - first gold for Evelyn
Ashford
-
Sunday 12 august 1900 - Swimming events at Paris
- Fred Lane wins two gold medals / The Osborne
Swimming club win the Waterpolo, the first gold medal for
George Wilkinson
Wednesiday 12 august 1908 - Sailing in Glasgow
1920 - cycling competition at Antwerpen
1928 - The Grand Prix des Nations hails the end of the Amsterdam Olympics
1932 - Dorothy Poynton wins gold on Highboard
Diving at Los Angeles
1936 - Marjorie Gestring wins the Springboard Diving at Berlin to become
the youngest Olympic Champion in history
1948 - Gert Fredriksson wins his first gold at
K1 1000 m Canoeing
1948 - Paul Elvström wins his first gold
in Sailing, in the Fire-Fly
1984 - closing of the Los Angeles Olympics
-
Monday 13 august 1900 -
Hubert Van Innis wins his first medals in Archery
at Paris
1932 - Charles Ferdinand Pahud de Mortanges and
Marcroix win gold and silver at Military at Los
Angeles
1936 - Hungary win the Team Sabre at Berlin - the second gold medal for
Gerevich
Aladár, the first for
Kovács Pál,
Berczelly Tibor and
Rajcsányi László
1948 - Papp László wins his first
gold in Boxing at Middleweight
1948 - India win the Hockey - the first gold medal for
Randhir Singh Gentle, Leslie
Claudius, Balbir Singh, and
Rangananandhan Francis
2004 - opening of the Athina Olympics
-
Tuesday 14 august 1900
1932 - closing of the Los Angeles Olympics
1936 - India beat Germany 8-1 in the Hockey at Berlin - the third gold medal
for Dhyan Chand and Richard
Allen
1936 - Jack Beresford wins his fifth consecutive
gold or silver medal at Rowing
1948 - closing of the London Olympics
-
Wednesday 15 august 1900 - 4000 m Swimming at
Paris won by John Jarvis
1920 - start of the Athletics at Antwerpen
1920 - start of the Tennis tournament at Antwerpen
1936 - Italy beat Austria 2-1 in the final of the Football at Berlin
-
1920 - Charles Paddock wins the 100m at
Antwerpen
1936 - closing of the Berlin Olympics
-
1920 - Albert Hill wins the 800m at Antwerpen, he would also win the 1500m.
-
1920 - Ugo Frigerio wins the 10km walk at Antwerpen
-
Sunday 19 august 1900 - the one and only Olympic
Cricket match starts
1920 - Albert Hill wins the 1500m at Antwerpen
-
Monday 20 august 1900 - the one and only Olympic
Cricket match is won by the Devon County Wanderers
1920 - Paavo Nurmi wins the 10000m at Antwerpen
-
1920 - Carl Westergren wins his first gold at
Middleweight Greco-Roman Wrestling
-
1920 - Hannes Kolehmainen wins the Marathon at
Antwerpen
1920 - end of the Archery competition at Antwerpen -
Hubert Van Innes collects 4 golds and 2 silver
1920 - start of the Gymnastics at Antwerpen
-
1920 - Paavo Nurmi wins the Cross-Country at
Antwerpen
1920 - end of the Athletics at Antwerpen
1920 - finals of the Fencing at Antwerpen - Nedo
Nadi wins 5 gold medals
1920 - Warren Kealoha wins the 100m backstroke
at Antwerpen
1920 - final of the Tennis at Antwerpen - South African Louis Raymond beats
Japanese Ichiya Kumagae, Suzanne Lenglen wins
two gold medals
-
-
Saturday 25 august 1900 - the Rowing competitions
start in Paris
1920 - Norman Ross wins the 1500m free-style at Antwerpen, he would also
win the 400m
1920 - Hakan Malmrot wins the 400m breaststroke at Antwerpen, he would also
win the 200m
1960 - opening of the Roma Olympics
-
Sunday 26 august 1900 - Rowing competitions at
Paris
1920 - finals of the Boxing at Antwerpen
1960 - Sante Gaiardoni wins the Time Trial
1972 - opening of the München Olympics
-
1920 - Gustaf Dyrssen wins the Modern Pentathon at Antwerpen
1960 - Ingrid Krämer wins the Springboard
at Roma
1972 - Zygmunt Smalcerz wins the Weightlifting (-52 kg) at München
-
Friday 28 august 1908 -
Thomas Thornycroft and crew win two golds
at Motorboating in London
1920 - Ethelda Bleibtrey wins the 300m free-styleat Antwerpen, her second
of 3 golds
1920 - finals of the weightlifting at Antwerpen
1960 - rest day in Roma
1972 - the Soviet Union win the Women's Team Gymnastics at München -
second gold for Lyudmila Turishcheva
-
Monday 29 august 1904 -
Archie Hahn wins the 60m,
Harry Hillman the 400 m,
James Lightbody the Steeple Chase, start of the
Tennis Tournament at St.Louis
Saturday 29 august 1908 -
Motorboating in London
1920 - Duke Kahanamoku wins the 100m free-style
at Antwerpen
1920 - finals of the Rowing at Antwerpen - Jack Kelly and
Paul Costello win the Double Sculls, Costello's
first gold, Jack Kelly wins two rowing golds on
the same day
1920 - Italy win the team gymnastics at Antwerpen - second gold medal for
Giorgio Zampori who also wins individual gold
1920 - start of the Football competition at Antwerpen
1960 - Gert Fredriksson adds a bronze to his three
gold at K1 1000 m Canoeing
1960 - Dawn Fraser wins her second gold at 100
m free-style at Roma
1972 - Japan win the Men's team Gymnastics at München - second gold
for Sawao Kato, Mitsuo
Tsukahara and Eizo Kenmotsu
2004 - closing of the Athina Olympics
-
Tuesday 30 august 1904 - Marathon at St.Louis
1920 - Great Britain win the Waterpolo at Antwerpen - third gold medals for
Paul Radmilovic and Charles
Smith
1960 - Viktor Shdanovich and Heidi Schmid win the individual Foil at Roma
1972 - Sawao Kato and
Lyudmilla Turishcheva win the Individual Combined
Gymnastics at München
-
Wednesday 31 august 1904 -
Ray Ewry wins his second gold medal in the
Standing High Jump
1960 - Murray Rose wins the 400 m free-style at
Roma
1972 - Alexander Medved wins his second gold at
free-style Wrestling, Super Heavyweight at München
-
Thursday 1 september 1904 -
Jim Lightbody wins the 800m
1960 - Irina Press wins the 80 m hurdles at Roma
1972 - Valeri Borsov wins the 100 m at München
-
Friday 2 september 1904 - semi-finals of
the Tennis at St. Louis
1960 - Peter Snell steals the victory in the 800
meters from Roger Moens at Roma
1972 - Ludvik Danek wins the Discus Throw at
München
-
Saturday 3 september 1904 -
Ray Ewry win the standing triple jump - Finals
of the Tennis Tournament at St.Louis -
Beals Wright wins two gold medals
1960 - Vyacheslav Ivanov wins his second gold
medal in the Skiff at Roma
1960 - Hungary come third in the Waterpolo at Roma -
Gyarmati Deszö and
Kárpáti György win a bronze
to go with three golds (Gyarmati also has a silver)
1960 - the Soviet Union win the Women's Team Foil at Roma - first gold medal
for Tatyana Samusenko-Petrenko,
Alexandra Sabelina and Galina
Goroshova
1972 - Lasse Viren wins the 10000 m at München
-
1960 - rest day in Roma
1972 - Klaus Dibiasi wins his second gold in Diving,
Highboard at München
1972 - Viktor Saneev wins his second gold in the
Triple Jump at München
1972 - the Soviet Union come second the Team Sabre at München -
Viktor Sidiak and Vladimir
Nazlymov add a silver to three golds
-
Monday 5 september 1904
- Swimming competitions at St.Louis -
von Halmay
Zoltán wins the 100 yds
1920 - final of the Football competition at Antwerpen - Belgium beat
Czechoslovakia 2-0
1920 - final of the Rugby at Antwerpen - USA beat France 8-0
1920 - final of the Hockey at Antwerpen - Great Britain win the gold
1960 - Wilma Rudolph wins the 200 m at Roma
1972 - The München Olympics are halted for a day because of a terrorist
attack against the Israeli team
-
Tuesday 6 september 1904
- Swimming competitions at St.Louis -
von Halmay
Zoltán wins the 100 yds
1920 - equestrian events at Antwerpen
1960 - Herb Elliott wins the 1500 m at Roma
1972 - Vasili Alexeev wins the Weightlifting (+110
kg) at München
-
Wednesday 7 september 1904 -
Swimming and Fencing
competitions at St.Louis
- Charlie
Daniels wins the 440 yds
1920 - equestrian events at Antwerpen
1960 - Paul Elvström wins his third gold
in Sailing, in the Finn at Roma
1960 - Al Oerter wins his second gold in the Discus
at Roma
1960 - Japan win the Men's team Gymnastics - first gold for
Yukio Endo
1972 - Hennie Kuiper wins the Cycling Road Race at München
-
Thursday 8 september 1904 -
Fencing competitions at St.Louis -
Ramón Fonst wins two gold medals
1920 - equestrian events at Antwerpen
1960 - the Soviet Union win the Women's team Gymnastics at Roma - second
gold for Polina Astakhova and
Larissa Latynina
1972 - the Soviet Union win the Women's Team Foil at München - third
gold medal for Tatyana Samusenko-Petrenko,
Alexandra Sabelina and Galina
Goroshova and second for Elena Belova-Novikova
-
1904 - Fencing at St.Louis
1920 - equestrian events at Antwerpen
1960 - India get silver in the Hockey at Roma - Leslie
Claudius and Udham Singh add a silver to their
three golds.
1960 - Larissa Latynina wins her second gold in
the Floor exercises at Roma
1960 - Italy win the Team Epee at Roma - the fourth gold medal for
Edoardo Mangiarotti, the third for
Carlo Pavesi and Giuseppe
Delfino
1972 - Ivan Patzaichin comes second in Canoeing,
C2 1000m at München, to add a silver to three golds.
1972 - Hungary win the Team Epee at München - second gold for
Kulcsár Gyözö
-
1904 - Fencing at St.Louis - Albertson van Zo Post
wins gold at Singlestick
1920 - equestrian events at Antwerpen
1960 - Hungary win the Team Sabre at Roma - the sixth gold medal for
Gerevich
Aladár, the fifth for
Kovács Pál, and the fourth for
Kárpáti Rudolf
1972 - Teofilo Stevenson wins his first gold in
Boxing, Heavyweight at München
-
Tuesday 11 september 1900 - start of the Cycling
events at Paris
1920 - equestrian events at Antwerpen - Bouckaert wins two gold in Fancy
Jumping
1960 - Germany wins the Grand Prix des Nations at Roma - second gold medal
for Hans-Günther Winkler
1960 - closing of the Roma Olympics
1972 - West Germany wins the Grand Prix des Nations at München - fourth
gold medal for Hans-Günther Winkler
1972 - closing of the München Olympics
-
1920 - last equestrian events at Antwerpen - Lars
Norling wins gold in the Prix des Nations
1920 - end of the Antwerpen Olympics
-
Thursday 13 september 1900 - end of the cycling
events at Paris
2000 - there are football matches in Sydney, two days before the opening
-
2000 - there are football matches in Sydney, two days before the opening
-
Saturday 15 september 1900 - Two more cycling
events in Paris
2000 - opening of the Sydney Olympics
-
2000 - the USA win the 4x100 m free-style - third gold for
Dara Torres and Jenny
Thompson
-
Saturday 17 september 1904 -
Team Golf at St. Louis
1988 - opening of the Seoul Olympics
2000 -
-
1988 -
2000 -
-
Monday 19 september 1904 -
Archery and Golf at
St.Louis
1988 -
2000 - Australia win the Equestrian Team Three-day event - third gold for
Andrew Hoy
-
Thursday 20 september 1900 - France beat Belgium
at Football in Paris
Tuesday 20 september 1904 -
Archery and Golf at
St.Louis
1988 - Naim Suleymanoglu wins his first gold in
Weightlifting
2000 -
-
Wednesday 21 september 1904 -
Archery, Boxing and
Golf at St.Louis
1988 -
2000 - Korea win the Team Archery - third gold for Kim
Soo-Nyung
-
Thursday 22 september 1904 -
Boxing and Golf at
St.Louis - Oliver Kirk wins two gold medals.
1988 - Alexander Karelin wins his first gold
medal
2000 -
-
Sunday 23 september 1900 - England beat France
at Football in Paris to win the first official gold
Friday 23 september 1904 -
Golf at St.Louis
1988 - the USA win the 4x100 m free-style - second gold for
Matt Biondi
2000 - Stephen Redgrave wins his fifth gold in
rowing
2000 - Italy win the team foil - third gold for Giovanna
Trillini
2000 - Piros Dimas wins his third weightlifting
gold
2000 - Jan Zelezny wins his third javelin gold
-
Saturday 24 september 1904 -
Golf at St.Louis
1988 - Stephen Redgrave wins his second gold in
rowing, his first in the coxless pairs
2000 - Romania win the eights - Elisabeta
Oleniuc-Lipa wins a gold in each of four olympics
2000 - Akakios Kakiasvilis wins his third
weightlifting gold
-
1988 - West Germany win the Team Dressage - fifth gold medal for
Dr. Reiner Klimke, the first for
Monica Theodorescu
1988 - Egerszegi Krisztina wins her first gold
on the 200 m backstroke
1988 - Jan Zelezny wins javelin silver, he would
add three golds later
2000 -
-
1988 - Carl Lewis wins his second gold in the
Long Jump
2000 - Germany win the team Dressage - third gold for
Isabell Werth
-
1988 -
2000 -
-
1988 -
2000 - Germany win the team Jumping - third team gold for
Ludger Beerbaum, his fourth overall.
-
1988 - Germany win the team Jumping - first gold for
Ludger Beerbaum
1988 - the USA win the Women's Basketball - second gold medal for
Teresa Edwards
2000 - Australia win the Hockey - third gold medal for
Rechelle Hawkes
-
1988 - Birgit Fischer-Schmidt wins the K2, the
second of her golds in each of five Olympics
1988 - Australia win the Hockey - first gold medal for
Rechelle Hawkes
2000 - Germany win the K4 - Birgit Fischer-Schmidt
wins her third title at that event, and has a gold in each of her five
Olympics
2000 - Cuba win the Volleyball - third gold medal for
Marleny Costa Blanco, Mireya
Luis Hernandez, Lilia Izquierdo Aguirre,
Idalmis Gato Moya, Regla
Bell McKenzie, and Regla Torres Herrera
2000 - the USA win the Women's Basketball - fourth gold medal for
Teresa Edwards
2000 - Felix Savon wins his third gold at Boxing
2000 - Russia win the Handball - Andrei Lavrov
wins his third gold medal
-
1988 - East Germany win the K4 - Birgit
Fischer-Schmidt wins the first of her 3 golds at that event
1988 - Korea win the Team Archery - first gold for Kim
Soo-Nyung
1988 - the US win the 4x100m - second gold for Evelyn
Ashford
2000 - the Soviet Union win the Handball - Andrei
Lavrov wins his first gold medal
2000 - closing of the Sydney Olympics
-
Tuesday 2 october 1900 -
Charles Sands wins the Golf in Paris
1988 - closing of the Seoul Olympics
-
Wednesday 3 october 1900 -
Margaret Abbott wins the Golf in Paris
-
-
-
-
-
-
-
1964 - opening of the Tokyo Olympics
1964 - Abdon Pamich wins the 50 km walk at Tokyo
-
1964 - Alexey Vashonin wins the Weightlifting (-56 kg) at Tokyo
-
1964 - Yoshinobu Miyake wins the Weightlifting
(-60 kg) at Tokyo
1968 - opening of the Mexico Olympics
-
1964 - Dawn Fraser wins her third gold at 100
m free-style at Tokyo
1968 - Seresht Mohammed Nassiri is 300 grams lighter
than Földi Imre, thus winning the weightlifting
(-56 kg) at Mexico
-
Sunday 14 october 1900 - France beat Germany
at Rugby in Paris
Friday 14 october 1904 - start of
Wrestlhng events at St.Louis
1964 - Alexander Medved wins his first gold at
free-style Wrestling, Light Heavyweight at Tokyo
1968 - Vladimir Golubnichi wins the 20 km Walk
-
Saturday 15 october 1904 - end of
Wrestlhng events at St.Louis
1964 - Vyacheslav Ivanov wins his third gold medal
in the Skiff at Tokyo
1964 - Al Oerter wins his third gold in the Discus
at Tokyo
1968 - Al Oerter wins his fourth gold in the Discus
-
1964 - Peter Snell wins the 800 m at Tokyo
1968 - Tommie Smith wins the 200 m and shows the black fist at the medal
ceremony.
-
1964 - the Soviet Union come second in the Women's Team Foil at Tokyo -
Tatyana Samusenko-Petrenko and
Galina Goroshova add a silver to their three
golds
1968 - Viktor Saneev wins his first gold in the
Triple Jump
-
1964 - Hungary win the Waterpolo at Tokyo - third gold medal for
Gyarmati Deszö and
Kárpáti György
1964 - Klaus Dibiasi wins his silver in Diving,
Highboard at Tokyo. He will later add three golds
1968 - Lee Evans wins the 400 m and Bob Beamon the Long Jump. Both world
records would stand for over 20 years
-
Monday 19 october 1908 - start of the
Football competition at London, Denmark beats
France
1964 - Tamara Press wins the Discus at Tokyo
1968 - Daniel Morelon wins the Sprint
-
Tuesday 20 october 1908 - England beat Sweden
12-1 at Football
1964 - Japan win the Men's team Gymnastics at Tokyo - second gold for
Yukio Endo
1964 - the Soviet Union win the Women's team Gymnastics at Tokyo - third
gold for Polina Astakhova and
Larissa Latynina
1968 - Alexander Medved wins his second gold at
free-style Wrestling, Heavyweight
-
1964 - Hungary win the Team Epee at Tokyo - first gold for
Kulcsár Gyözö
1964 - Italy come second in Team Epee at Tokyo -
Giuseppe Delfino adds a silver to his three gold
medals
1968 - the Soviet Union win the Team Sabre - first gold for
Viktor Sidiak and Vladimir
Nazlymov
-
Thursday 22 october 1908 - Semifinals of the
Football at London
1964 - Vera Caslavska wins the vault,
Polina Astakhova the Parallel Bars at Tokyo
1968 - Kulcsár Gyözö wins the
individual Epée
-
Friday 23 october 1908 - Netherlands beat Sweden
for the bronze medal at Football in London
1964 - Germany win the Team Dressage at Tokyo - first gold medal for
Dr. Reiner Klimke
1964 - India win the Hockey at Tokyo - the third gold medal for
Udham Singh
1964 - Larissa Latynina wins her third gold in
the Floor exercises at Tokyo
1968 - the Soviet Union win the Women's Team Gymnastics - first gold for
Lyudmila Turishcheva
-
Saturday 24 october 1908 - final of the Football
competition at London - England beat Denmark 2-0 / final of the Lacrosse
at London - Canada beat England 14-10
1964 - Germany wins the Grand Prix des Nations at Tokyo - third gold medal
for Hans-Günther Winkler
1964 - closing of the Tokyo Olympics
1968 - West Germany win the Team Dressage - second gold medal for
Dr. Reiner Klimke
1968 - the Soviet Union win the Women's Team Foil - second gold medal for
Tatyana Samusenko-Petrenko,
Alexandra Sabelina and Galina
Goroshova and first for Elena
Belova-Novikova
1968 - Japan win the Men's team Gymnastics - third gold for
Yukio Endo, first gold for
Sawao Kato, Mitsuo
Tsukahara and Eizo Kenmotsu
-
1968 - Ivan Patzaichin wins his first gold in
Canoeing, C2 1000m
1968 - Hungary win the Team Epee - second gold for
Kulcsár Gyözö
-
Monday 26 october 1908 - Australia beat Cornwall
in the Rugby final at London
1968 - Klaus Dibiasi wins his first gold in Diving,
Highboard
-
Tuesday 27 october 1908 -
Boxing competitions at London
1968 - West Germany come third in the Grand Prix des Nations -
Hans-Günther Winkler adds a bronze to four
golds and a silver
1968 - closing of the Mexico Olympics
-
Sunday 28 october 1900 - France beat Great Britain
in the Rugby at Paris - end of the Paris Olympics
Friday 28 october 1904 -
Gymnastics heptathlon at St.Louis -
Anton Heida wins 4 gold and 1 silver on a
single day
Wednesday 28 october 1908 -
Figure Skating competitions at London
-
Thursday 29 october 1908 - Figure Skating and
Hockey competitions at London
-
Friday 30 october 1908 - 3 Hockey matches at
London
-
Saturday 31 october 1908 - final of the Hockey
competition at London - England beat Ireland 8-1 / end of the London Olympics
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Wednesday 16 november 1904 - first match of the
Football tournament at St.Louis
-
Thursday 17 november 1904 - second match of the
Football tournament at St.Louis
-
Friday 18 november 1904 - third match of the
Football tournament at St.Louis
-
-
-
-
1956 - opening of the Melbourne Olypics
-
Wednesday 23 november 1904 - replay of the third
match of the Football tournament at St.Louis -
end of the St.Louis Olympics
1956 - Charles Vinci and
Isaac Berger win at weightlifting
-
1956 - Bobby Morrow wins the 100 m
-
1956 - rest day in Melbourne
-
1956 - Betty Cuthbert wins the 100 m
-
1956 - Vyacheslav Ivanov wins his first gold medal
in the Skiff
1956 - Al Oerter wins his first gold in the Discus
-
1956 - Italy win the Team Epee - the third gold medal for
Edoardo Mangiarotti, the second for
Carlo Pavesi and Giuseppe
Delfino
-
1956 - Charles Jenkins wins the 400 m
-
1956 - Betty Cuthbert wins the 200 m
-
1956 - Gert Fredriksson wins his third gold at
K1 1000 m Canoeing
1956 - Dawn Fraser wins her first gold at 100
m free-style
1956 - Papp László wins his third
gold in Boxing at Light Middleweight
-
1956 - rest day in Melbourne
-
1956 - Hungary win the Team Sabre - the fifth gold medal for
Gerevich
Aladár, the fourth for
Kovács Pál, and the third for
Kárpáti Rudolf
-
1956 - Murray Rose wins the 400 m free-style
-
1956 - Paul Elvström wins his third gold
in Sailing, in the Finn
1956 - the Soviet Union win the Women's team Gymnastics - first gold for
Polina Astakhova and Larissa
Latynina
1956 - Larissa Latynina wins her first gold in
the Floor exercises
-
1956 - India win the Hockey - the third gold medal for
Randhir Singh Gentle, Leslie
Claudius, Balbir Singh, and
Rangananandhan Francis and the second for
Udham Singh
-
1956 - Hungary win the Waterpolo - second gold medal for
Gyarmati Deszö and
Kárpáti György
-
1956 - the Soviet Union win the Football
1956 - closing of the Melbourne Olympics
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
written 1997-10-01 - last modified 2011-02-10
This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here
for a full Introduction.