Fencing - Men's Individual Sabre
2004
-
1 ZHONG Man CHN - China
-
2 LOPEZ Nicolas FRA - France
-
(3200=14625) Mihai Covaliu (ROU/1996-2008)
-
(1600=1732) Julien Pillet (FRA/2000-08)
-
5 TARANTINO Luigi ITA - Italy
-
6 SMART Keeth USA - United States
-
7 PINA Jorge ESP - Spain
-
8 BUIKEVICH Aliaksandr BLR - Belarus
-
9 LIMBACH Nicolas GER - Germany
-
(125=8301) Aldo Montano (ITA/2004-16)
-
11 DUMITRESCU Rares ROU - Romania
-
12 MARTI Jaime ESP - Spain
-
13 OH Eunseok KOR - Korea
-
14 SANSON Boris FRA - France
-
(12.5=54425) Szilágyi Áron (HUN/2008-21)
-
16 ZHOU Hanming CHN - China
-
(0.850=10980) Stanislav Pozdnyakov (RUS/1996-2008)
-
(3.2=5008) Nemcsik Zsolt (HUN/2000-08)
-
19 DECSI Tamas HUN - Hungary
-
20 WANG Jingzhi CHN - China
-
21 YAKIMENKO Alexey RUS - Russian Fed.
-
22 MOREHOUSE Tim USA - United States
-
(0.850=6001) 23 OCCHIUZZI Diego ITA - Italy
-
24 LAPKES Dmitri BLR - Belarus
-
(0.125=3232) Wiradech Kothny (GER-THA/2000-08)
-
26 KOVALEV Nikolay RUS - Russian Fed.
-
27 PRYIEMKA Valery BLR - Belarus
-
28 ROGERS Jason USA - United States
-
29 KEITA Mamadou SEN - Senegal
-
30 BEAUDRY Philippe CAN - Canada
-
31 KONIUSZ Marcin POL - Poland
-
32 AGRESTA Renzo BRA - Brazil
-
33 BRAVO LOPEZ Carlos Jose VEN - Venezuela
-
34 SAMIR Mahmoud EGY - Egypt
-
35 FATHY Gamal EGY - Egypt
-
36 OGAWA Satoshi JPN - Japan
-
37 THIAM Abdoulaye SEN - Senegal
-
38 OUEDRAOGO Julien BUR - Burkina Faso
-
39 O'CONNELL Alex GBR - Great Britain
-
40 TALAAT Shadi EGY - Egypt
-
-
(9600=54425) Szilágyi Áron (HUN/2008-21)
-
(6000=6001) Italy OCCHIUZZI Diego (+640 team 2008)
-
Russian Federation KOVALEV Nikolay
-
Romania DUMITRESCU Rares
Quarterfinals
-
United States of America HOMER Daryl
-
United States of America MOREHOUSE Timothy
-
Germany HARTUNG Max
-
Germany LIMBACH Nicolas
Round of 16
-
Belarus BUIKEVICH Aliaksandr
-
(80=8301) Aldo Montano (ITA/2004-16)
-
People's Republic of China ZHONG Man
-
Germany WAGNER Benedikt
-
Russian Federation YAKIMENKO Alexey
-
Belarus LAPKES Dmitri
-
Republic of Korea GU Bongil
-
Republic of Korea WON Woo Young
Round of 32
-
Ukraine BOYKO Dmytro
-
Belarus PRYIEMKA Valery
-
Malaysia YU Peng Kean
-
Poland SKRODZKI Adam
-
France APITHY Bolade
-
People's Republic of China LIU Xiao
-
(0.85=3201) Kim Jeong-Hwan (KOR/2012-21)
-
Brazil AGRESTA Renzo
-
Romania DOLNICEANU Tiberiu
-
Canada BEAUDRY Philippe
-
Italy TARANTINO Luigi
-
United States of America WILLIAMS James
-
Venezuela JANSEN BRITO Hernan
-
Russian Federation RESHETNIKOV Veniamin
-
Romania ZALOMIR Florin
-
People's Republic of China WANG Jingzhi
Round of 64
-
Tunisia SAMANDI Hichem
-
Great Britain HONEYBONE James
-
Egypt ZEID Mannad
-
Hong Kong, China LAM Hin Chung
-
Islamic Republic of Iran ABEDINI Mojtaba
-
-
(9600=54425) Szilágyi Áron (HUN/2008-21)
-
2 HOMER Daryl USA - United States of America Silver
-
3 KIM Junghwan KOR - Republic of Korea Bronze
-
4 ABEDINI Mojtaba IRI - Islamic Republic of Iran
-
5 DOLNICEANU Tiberiu ROU - Romania
-
6 ANSTETT Vincent FRA - France
-
7 KOVALEV Nikolay RUS - Russian Federation
-
8 SZABO Matyas GER - Germany
-
9 GU Bongil KOR - Republic of Korea
-
10 HARTUNG Max GER - Germany
-
(96=8301) Aldo Montano (ITA/2004-16)
-
12 BUIKEVICH Aliaksandr BLR - Belarus
-
13 BAZADZE Sandro GEO - Georgia
-
14 van HOLSBEKE Seppe BEL - Belgium
-
15 VU Thanh An VIE - Vietnam
-
16 PASKOV Pancho BUL - Bulgaria
-
17 YAKIMENKO Alexey RUS - Russian Federation
-
18 OCCHIUZZI Diego ITA - Italy
-
19 DERSHWITZ Eli USA - United States of America
-
20 PAKDAMAN Ali IRI - Islamic Republic of Iran
-
21 AGRESTA Renzo BRA - Brazil
-
22 YAGODKA Andriy UKR - Ukraine
-
23 POLOSSIFAKIS Joseph CAN - Canada
-
24 MOKRETCOV Ilya KAZ - Kazakhstan
-
25 FERJANI Fares TUN - Tunisia
-
26 DECSI Tamas HUN - Hungary
-
27 APITHY Yemi Geoffrey BEN - Benin
-
28 TOKUNAN Kenta JPN - Japan
-
29 SUN Wei CHN - People's Republic of China
-
30 AYALA Julian MEX - Mexico
-
31 AMER Mohamed EGY - Egypt
-
32 IRIARTE GALVEZ Yoandys CUB - Cuba
-
(8000=54425) Szilágyi Áron (HUN/2008-21)
-
2 – Luigi Samele ITA – Silver
-
(3200) Kim Jeong-Hwan (KOR/2012-21)
-
4 – Sandro Bazadze GEO –
quarter-finalists
-
5 – Oh Sang-Uk KOR –
-
6 – Kamil Ibragimov ROC –
-
7 – Enrico Berrè ITA –
-
8 – Ali Pakdaman IRI –
lost in round of 16
-
9 – Eli Dershwitz USA –
-
10 – Max Hartung GER –
-
11 – Mojtaba Abedini IRI –
-
12 – Mohamed Amer EGY –
-
13 – Matyas Szabo GER –
-
14 – Ziad El-Sissy EGY –
-
15 – Mohammad Rahbari IRI –
-
16 – Iulian Teodosiu ROU –
lost in round of 32
-
17 – Luca Curatoli ITA –
-
18 – Boladé Apithy FRA –
-
19 – Gu Bon-Gil KOR –
-
20 – Veniamin Reshetnikov ROC –
-
21 – András Szatmári HUN –
-
22 – Fares Ferjani TUN –
-
23 – Daryl Homer USA –
-
24 – Konstantin Lokhanov ROC –
-
25 – Shaul Gordon CAN –
-
26 – Xu Yingming CHN –
-
27 – Benedikt Wagner GER –
-
28 – Mohab Shawky EGY –
-
29 – Tamás Decsi HUN –
-
30 – Kaito Streets JPN –
-
31 – Andrew Mackiewicz USA –
-
33 – Kento Yoshida JPN –
lost in round of 64
-
32 – José Quintero VEN –
-
34 – Tomohiro Shimamura JPN –
-
35 – Akram Bounabi ALG –
-
36 – Sherzod Mamutov UZB –
Written 2008-08-15 - last modified 2008-08-15
This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here
for a full Introduction.