Wrestling - Greco-Roman - Lightweight (-66 kg)

1984

Soul 1988

  1. (9600) Levon Julfalakyan (urs-ARM/1988)
  2. (6000=6060) Kim Seong-Mun (KOR/1988)
  3. (3840=9878) Tapio Sipilä (FIN/1980-88)
  4. 4 Petrică Cărare RouROU – –
  5. 5 Jerzy Kopański PolPOL – –
  6. 6 Yasuhiro Okubo JpnJPN – –
  7. 7 Morten Brekke NorNOR – –
  8. (384=9985) Repka Attila (HUN/1988-96)
  9. AC Herminio Hidalgo PanPAN Eliminated r5/7 Group A 10,0
  10. AC Claudio Passarelli FrgFRG Eliminated r4/7 Group A 7,0
  11. AC Nandor Sabo YugYUG Eliminated r4/7 Group A 7,0
  12. AC Franck Abrial FraFRA Eliminated r3/7 Group A 5,0
  13. AC Zouheir Hory SyrSYR Eliminated r3/7 Group A 3,5
  14. AC Francisco Barcia EspESP Eliminated r3/7 Group A 3,0
  15. AC Masoud Ghadimi IriIRI Eliminated r3/7 Group A 3,0
  16. AC Saïd Souaken MarMAR Eliminated r3/7 Group A 3,0
  17. AC Zhao Jianqiang ChnCHN Eliminated r2/7 Group A 2,0
  18. AC Daniel Navarrete ArgARG Eliminated r2/7 Group A 1,0
  19. AC Gustavo Manzur EsaESA Eliminated r2/7 Group A 0,0
  20. AC Abdullah Al-Shamsi YarYAR Eliminated r2/7 Group A 0,0
  21. AC Andy Seras UsaUSA Eliminated r4/5 Group B 8,0
  22. AC Georgi Karamanliev BulBUL Eliminated r4/5 Group B 7,5
  23. AC Sümer Koçak TurTUR Eliminated r4/5 Group B 7,0
  24. AC Lars Lagerborg SweSWE Eliminated r4/5 Group B 6,0
  25. AC Edmundo Ichillumpa PerPER Eliminated r3/5 Group B 4,0
  26. AC Aristidis Grigorakis GreGRE Eliminated r3/5 Group B 3,5
  27. AC Markus Pittner AutAUT Eliminated r2/5 Group B 1,0
  28. AC Doug Yeats CanCAN Eliminated r2/5 Group B 0,0
  29. AC Abdel Latif Abdel Latif EgyEGY Eliminated r2/5 Group B 0,0
  30. AC Muneir Al-Masri JorJOR Eliminated r2/5 Group B 0,0
  31. AC Kiptoo Salbei KenKEN Eliminated r2/5 Group B 0,0

Barcelona 1992

  1. (9600=9985) Repka Attila (HUN/1988-96)
  2. (6000=6960) İslam Duquçiyev (eun-AZE/1992,2000)
  3. (3840) Rodney Smith (USA/1992-96)
  4. 4 Cecilio Rodríguez CubCUB – –
  5. (1500=7596) Ghani Yalouz (FRA/1992-2000)
  6. 6 Abdollah Chamangoli IriIRI – –
  7. (600=10812) Ryszard Wolny (POL/1988-2004)
  8. 8 Doug Yeats CanCAN – –
  9. 9 Petrică Cărare RouROU – –
  10. 10 Claudio Passarelli GerGER – –
  11. AC Stoyan Stoyanov BulBUL Eliminated r5/6 Group B 5,0
  12. (60=6060) Kim Seong-Mun (KOR/1988)
  13. AC Valeri Nikitin EstEST Eliminated r3/6 Group A 4,0
  14. AC Matvai Baranov IsrISR Eliminated r3/6 Group B 0,0
  15. AC Pedro Villuela EspESP Eliminated r2/6 Group B 2,0
  16. AC Nandor Sabo IoaIOA Eliminated r2/6 Group B 2,0
  17. AC Marthin Kornbakk SweSWE Eliminated r2/6 Group A 1,0
  18. AC Takumi Mori JpnJPN Eliminated r2/6 Group A 0,0
  19. AC Mazouz Ben Djedaa AlgALG Eliminated r2/6 Group A 0,0

Atlanta 1996

  1. (9600=10812) Ryszard Wolny (POL/1988-2004)
  2. (6000=7596) Ghani Yalouz (FRA/1992-2000)
  3. (3840) Aleksandr Tretyakov (RUS/1996)
  4. (2400=15000) Kamandar Madzhidov (urs-BLR/1988,96)
  5. 5 Biser Georgiev BulBUL – –
  6. 6 Grigory Pulyayev UzbUZB – –
  7. 7 Liubal Colás CubCUB – –
  8. 8 Valeri Nikitin EstEST – –
  9. (240=4080) Rodney Smith (USA/1992-96)
  10. 10 Samvel Manukyan ArmARM 7 21
  11. 11 Yalçın Karapınar TurTUR 7 13
  12. 12 Ender Memet RouROU 5 7
  13. 13 Rustam Adzhy UkrUKR 5 5
  14. 14 Colin Daynes CanCAN 4 8
  15. 15 Marko Yli-Hannuksela FinFIN 4 7
  16. 16 Yasushi Miyake JpnJPN 3 4
  17. 17 Anders Magnusson SweSWE 2 4
  18. 18 Kim Yeong-Il KorKOR 2 2
  19. 19 Anwar Kandafil MarMAR 1 4
  20. 20 T'ariel Melelashvili GeoGEO 1 2
  21. =21 José Escobar ColCOL 1 1
  22. (0.96=9985) Repka Attila (HUN/1988-96)

Sydney 2000

  1. (9600=14040) Varteres Samurgashev (RUS/2000-08)
  2. (6000=17466) Juan Luis Marén (CUB/1992-2004)
  3. (3840=4080) Ak'ak'i Chachua (GEO/2000-04)
  4. 4 Beat Motzer SuiSUI – –
  5. 5 Bakhodir Kurbanov UzbUZB – –
  6. 6 Kevin Bracken UsaUSA – –
  7. 7 Mkhitar Manukyan KazKAZ 8 22
  8. 8 Hrihoriy Kamyshenko UkrUKR 8 14
  9. 9 Yasutoshi Motoki JpnJPN 6 18
  10. (150=6162) Şeref Eroğlu (TUR/1996-2012)
  11. 11 Choi Sang-Seon KorKOR 4 10
  12. 12 Vaghinak Galstyan ArmARM 4 7
  13. 13 Gurbinder Singh IndIND 4 6
  14. 14 Riccardo Magni ItaITA 4 3
  15. 15 Michael Beilin IsrISR 3 1
  16. 16 Yi Shanjun ChnCHN 1 2
  17. 17 Vitaly Zhuk BlrBLR 1 1
  18. 18 Yassine Djakrir AlgALG 1 1
  19. (2.4=12012) Włodzimierz Zawadzki (POL/1992-2004)
  20. 20 Rasoul Amani NzlNZL 0 0

Athina 2004

  1. (9600=10368) Jeong Ji-Hyeon (KOR/2004-12)
  2. (6000=7500) Roberto Monzón (CUB/2004-08)
  3. (9600=36000) Armen Nazaryan (ARM-BUL/1996-2008)
  4. 4 Aleksey Shevtsov RusRUS – –
  5. 5 Makoto Sasamoto JpnJPN – –
  6. 6 Nurlan Koyzhaganov KazKAZ – –
  7. 7 Eusebiu Diaconu RouROU 7 13
  8. 8 Şeref Tüfenk TurTUR 6 8
  9. (240=4080) Ak'ak'i Chachua (GEO/2000-04)
  10. 10 Jim Gruenwald UsaUSA 5 13
  11. 11 Ali Ashkani IriIRI 5 8
  12. 12 Ashraf El-Gharably EgyEGY 4 15
  13. 13 Ai Linuer ChnCHN 4 5
  14. 14 Vitaliy Rəhimov AzeAZE 3 4
  15. 15 Sidney Guzman PerPER 3 3
  16. (9.6=12012) Włodzimierz Zawadzki (POL/1992-2004)
  17. 17 Oleksandr Khvoshch UkrUKR 2 4
  18. (3.84=9628) Davor Štefanek (scg-SRB/2004-80,16)
  19. 19 Jurij Kohl GerGER 1 2
  20. 20 Khristos Gikas GreGRE 1 1
  21. 21 Hugo Passos PorPOR 0 7
  22. 22 Paolo Fucile ItaITA 0 0

2008


Written 2008-08-13 - last modified 2018-03-16

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.